Článek o ČEZu – trochu jiný pohled

Featured Image

Skoro každý vohnout a závistivý blb mi na tuhle otázku odpoví Ano, jasné, bezpochyby. Kazdy jednodušší jedinec ječí, jak je ČEZ odporný, nenasytný a monopolistický diktátor. Jak svýma penězma v ceně elektřiny platíme chamtivého pana Romana který si sám vyplácí stamiliónové odměny a podobně závistivé bláboly.

Zkusme se proto podívat na fakta, a fakta říkám tomu, co jde měřit, vyjádřit číslem a jednotkou anebo aspoň popsat exaktním falsifikovelnym exaktním tvrzením. Cena tuny pšenice na komoditní burze ve čtvrtek 13.5.2008 v 14.31 nebo poměr tepelné kapacity betonu a oceli, nebo výkon generátorů jaderné elektrárny Temelín, to jsou pro mne fakta. Anebo si to můžeme představit jako všechny ty věci, co se neučí na humanitních fakultách pro budoucí úředníky, mirové aktivisty, sociology, odborníky na gender studia, a sociální ekology. Pro ty jsou čísla příliš pod jejich úrovni, jejich špičková mysl levicového intelektuála takové přízemnosti neřeší a stačí jim, že se za naše daně mohou zabývat debatou o „celospolečenských problémech globálního charakteru“ :-)

Elektřina je zvláštní komodita. Je pro mne svým způsobem fascinující. Až na malé výjimky (přečerpávací vodní elektrárna) se nedá skladovat, jen vyrobit a spotřebovat. Její cena se díky tomu v průběhu dne dramatický mění, a když říkám dramaticky, myslím tím o 2 a více řádů. Podívejme se tedy na cenu elektřiny, podle následujících dat, tabulka 2 na straně 6] zaplatí české domácnosti za 100 kilowatthodin 10,63 eur (cca 268 korun). Je to proti zbytku evropy a sveta velmi nízká cena, a to jak v absolutní hodnotě, tak v poměru ke kupní síle. Je to take méně, nez platí Poláci, Maďaři i Slováci. Navíc, jak je těm bystřejším z nás jasné, cena elektřiny je něco, co jde na straně výrobce ovlivnit jen velmi, velmi málo, protože hlavní část tvoří surovinové vstupy, tedy převazne uhlí, plyn a palivové tyče. Další položka jsou investiční celky-elektrárny, a jejich výstavba je v globálním měřítku víceméně všude stejně drahá, u nás by byla dražší než v cizině jen kdyby je stavěl stát za naše peníze, jako dálnice. Jen velmi malá část ceny elektřiny je cena lidské práce. Samozřejme je nyní vhodné poopravit můj výrok, že cena jde ovlivnit málo, protože, dáme-li do zákona povinnost vykupovat energii (vyprodukovanou v denní době, kdy o ní nikdo moc nestojí) za 14ti násobek dosud běžné ceny jen proto, že je z cool zdroje, můžeme čekat, že díky tomu poskočí cena nahoru. Tím víc, čím víc 14x dražší dotované energie ‚vyprodukujeme‘. A pokud to chceme vylepšit, vnutíme i třeba i další dotace na investici do toho zařízení, takže za cizí peníze postavíme a za pak prodáváme za dotované ceny (za cizí peníze), zaručeně zákonem na 15 let. To se to potom podniká, že? Je to takové hezké, eurosocialistické a příjemně direktivní, a to se úředníkům líbí. Pokud vám přijde, že by takové hovadiny nikdo příčetný v žádné normální zemí neschválil, nejspíš málo chodíte na schůze ekoteroristů ze strany zelených. Kromě ničení přírody je totiž pumpování našich kapes že zákona povinnýma dotacema, které deformují tržní prostředí hlavním smyslem jejich existence. Přečtete si české zákony o výkupu solární energie, o stavbě větrníků a spol.

A teď k „astronomickým“ multimilionovym odměnám, které si díky zlovolné vládě modrých lidožroutu z ODS vyplácí chamtivý pan Roman. Zase je dobře si ujasnit si ta „ošklivá“ fakta. Pan Roman nastoupil do funkce generálního ředitele CEZ, a.s. v roce 2004, konkretne 24.2.2004. Tedy hluboko za vlády ČSSD. Cena akcií ČEZu na pražské burze se ten den pohybovala mezi 174 a 176 Kc a uzavřela na 174.50 Kc. Za dobu jeho řízení (do 2.5.2008) se cena zvýšila o 1052 korun, na 1227.00 Kc, tedy o 703.2%. ČEZ má dnes ~ 592.2 milionu akcií, a tržní kapitalizace je tedy cca 726.6 miliardy korun. Jen pro predstavu, je to priblizne 45 miliard dolaru nebo 29 miliard Euro. ČEZ je přibližně z 65% vlastněn státem, tedy každým z nás. Stát má cirka 10 miliónů obyvatel. Pan Roman tedy každému z nás, nemluvněti, důchodci, komunistovi i nezaměstnané smazce na podpoře vydělal přes 40.5 tisic korun.

Jasné, namítnete, že by to dokázal každý, že mu vše spadlo do klína samo, že se vůbec nemusel snažit, protože má v ruce státní firmu co má monopol a elektrárny mu postavil pracující lid, že? Tak se na to podívejme po částech, pokud by stačilo mít „státní firmu“, co „má monopol“, proč kurva každý rok doplácím tisíce na České Drahy, když je to takové terno a zlatý důl? Nebo na České Aerolinie, které v posledních letech vykazují stejně červená čísla jako dráhy. A co třeba pošta? Ty pošty také postavil „pracující lid“, stejně jako koleje nebo hangáry na Ruzyni, a přesto v nich státem dosažení manageři hospodaří tak, že mám chvilema chuť dát sto tisíc Sergejovi z ukrajiny, aby si se svým dragunovem zastřílel na vysokou. Sto tisíc zaplatím jednou a kdežto jejich ztráty platím pořád, (Vy taky), protože je stát nenechá zkrachovat, přestože by to v reálném kapitalismu bylo normální a přirozene. A vezmu-li to jako investici, tak 100 tisíc pro Sergeje bych měl zpět během méně než pěti let, což je pro podnikatelský záměr vcelku rychlá návratnost.

Můj zaměstnanec, pan Roman mi tedy vydělal velmi slušné peníze 2x, jednou jako občanu ČR z titulu mého dilu státního podílu v CEZu a podruhé jako malému akcionáři, který si se vzrůstajícím vlivem zelených eurosocialistů přikupuje víc a víc akcií enegetických koncernů, neboť vím, že jak se do energetiky začne místo inženýrů srát ideologie a politika, půjdou ceny jen jedním směrem. Proto mi přijde slušné a rozumné vážit si ho, místo abych na něj plival špínu, nadával mu a závistivě ječel. Zároveň mi přijde přiměřené, umožnit mu, aby si, za to že každému občanovi ČR vydělal 40.5 tis. korun, celkově státu vydělal 405 miliard,  zároveň nejakých 700 milionů korun vydělal on sám. Konec konců mu to schválila správní rada, tedy zástupci nás, akcionářů. A navíc, pokud by mi každý státní zaměstnanec vydělal 580-krát vic, než kolik mne stojí, byl bych víc než spokojený.

A nyní k tomu „monopolu“. Silová elektřina se dnes obchoduje na energetické burze. Cena je určena trhem, když budu prodávat draze, najde se někdo kdo nabídne lepší cenu, kdyz budu prodavat moc levně, zkrachuju a uvolním místo na trhu. Jako spotřebitel, trváte-li na tom, nemusíte s ČEZem vůbec přijít do styku. Vyberete si distribuční společnost, té platíte a ona vám pak dodává. Zda a kde nakupuje Vám může být jedno. A cena na burze je určena trhem, pokud by elektřinu nikdo nechtěl, cena by klesla, tak jak klesne o mnoho řadu, když je v noci malý odběr.

Ptám se, může být monopol=jediný výrobce diktující si cenu, u zboží, které můžeme koupit na burze za tržní cenu a svobodné poslat drátem přes hranice? Když je to takové terno, které jen sype bez práce, když je elektřina všude levnější než od zlého monopolního predražovace ČEZu,proč vy sami nekoupíte za min a neprodáváte to distribučkám, zbohatnete a o práci si můžete pak už jen číst… Podnikat je v eurosocialiscke unii zatím povoleno, proč to tedy místo fňukání neuděláte? Nebo, pokud si vážně myslíte, že umíte vyrobit elektřinu za min, bez ošklivého ČEZu a odměn pro p. Romana, proč nesepíšete záměr, neobejdete s ním pár bank, nepřesvědčíte je, že to fakt jde a nepostavíte si elektrárnu a svýma nízkýma cenama nesrazíte ČEZ na kolena a do bankrotu? Že by to nebylo až tak jednoduché? Připusťme si, že není chybou ČEZu, že konkurenti mají povětšinou vyšší ceny. Může to být chybou leckoho, ale ČEZu nejspíše opravdu ne.

A ještě k jednomu z často opakovaných pseudoargumentů, prý, že by ČEZ měl dodávat elektřinu pro domácí trh a za míň a nevyvážet. Vážně si myslíte, že to je rozumné (a hlavně reálné)? Vždyť to je zjevně okradení všech akcionářů, kteří managmentu sveřili svůj tvrdě vydelaný a zdanený kapitál, aby se o něj staral a generoval zisk. Vždyť prodávat úmyslně za min, když je realná cena vyšší, tomu se říká tunelování. Dovedete si představit, že by CEZ řekl polským horníkům: „Chlapi, těch 150 vlaku uhlí chcem pro chudé české spotřebitele, zaplatíme Vam jen 50 miliónů dolarů.“ a ti horníci by to vzali, místo aby ty vlaky prodali na světovém trhu za nejakych 150 miliónů dolarů? Představte si teď hloupý příklad třeba u škodovky, že byste z moci úřední managmentu rozkázali, aby vyráběli něco, co nesmí vyvážet, že to musí prodat doma, a že to musí prodat za 1/3 ceny, co by za to dostali venku? Anebo, zapomeňte na škodovku, představte si, že by to někdo rozkázal vaší firmě. Už vám dochází jak moc velká je to blbost? Ne? Tak ke mne pojdte pracovat, zaplatim vám třetinu toho, co byste za stejnou práci brali jinde, ale když to chcete po ostatních, je to přeci dost dobré i pro vás, ne?


14.05.2008 Jirka Čech

12345 (Zatím nikdo nehlasoval)
112x přečteno
Updatováno: 28.11.2015 — 0:02
D-FENS © 2017