D-FENS

  Hlavní menukulatý roh
 • Hlavní stránka
 • Statistiky
 • Personalizace
 • Kniha hostů
 • Autoři webu
 • Oldschool D-FENS
 • Chlívek

 •   FAQkulatý roh
 • Jak se stát autorem?

 •   Toplistkulatý roh  Komentáře
  ke článku: Svoboda učení
  (ze dne 13.05.2012, autor článku: [Neregistrovaný autor])

    Stránkovat

  Komentář ze dne: 14.05.2012 09:43:26     Reagovat
  Autor: viro - viro
  Titulek:Nějak jsem citlivej
  na věci, co se "osvědčily" v hUSA :-(

   
  Komentář ze dne: 14.05.2012 10:21:56     Reagovat
  Autor: Stoupa - Tomas K
  Titulek:Re: Nějak jsem citlivej
  Je jasný, že "USA" je už trochu ohraná písnička a poslední dobou především dost kontroverzní, ale např. svobodný školy tam fungujou dobře již víc než 40 let:
  http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=VNeiyZVYLM0#!

   
  Komentář ze dne: 14.05.2012 12:36:55     Reagovat
  Autor: Jiri Kosarek - jirkosarek
  Titulek:Re: Nějak jsem citlivej
  je tam napsáno "zejména v USA" a to z toho důvodu, že právě tam je to hnutí největší (pokud vím) a také odtud pocházejí nejlepší zdroje (hlavně dlouholeté praktické zkušenosti)

  Komentář ze dne: 14.05.2012 10:00:15     Reagovat
  Autor: martinus26 - martinus26
  Titulek:
  Vychází z předpokladu, že žáci a studenti jsou línými, hloupými, nemotivovanými a neplnohodnotnými bytostmi

  Žial z pozorovania mojich spoužiakov na VŠ (elektrotecnická fakulta, žilina, momentalne 2 ročník Bc) dané tvrdenie dokonale pasuje prinajmenšom na 30% ludí. Asi 1 človek z každeho krúžku, t.j 1 z 20 ma skutočný záujem o elektrotechniku, vačšinu ostatnych zaujíma kde sa ísť za čo najlacnejšie ožrať a ako preliezť cez skuškové na E na 3 termíne niekedy v septembri. Niektorým úplne chýba schopnosť samostatne rozmyšlať, samostatne sa niečo naučiť a pochopiť dlhšie zadanie, o tom čo chcu po škole robiť nemaju ani ponatie. A par zmrdov zaujima iba ako dostat diplom za minimum prace a kde si najsť nejaku modelku na pichanie.

  Na gympli to bolo zhruba podobné.

  Či je to sposobene školstvom(kvoli nedostatku zaujemcov sa robia 2 kola prijimačok kde brali prakticky každého s priemerom lepším ako 4,5) , genetikou alebo výchovou neviem.

   
  Komentář ze dne: 14.05.2012 10:38:47     Reagovat
  Autor: Stoupa - Tomas K
  Titulek:Re:
  Svým způsobem máš pravdu. Otázka ale je, proč se studenti takhle chovají... protože se takto narodili, nebo protože už několikátý rok tráví v systému, který vůbec nereflektuje jejich zájmy?

  Sám lituju, že jsem se nechoval stejně, jak popisuješ své spolužáky. Výsledek by byl stejný co se znalostí týče a zbylo by mi daleko víc času na věci, co mě baví.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 14:44:06     Reagovat
  Autor: spc - spcxxx
  Titulek:Re: Re:
  Vyborna otazka...

  Co sa mna tyka, tak skola dokazala len znicit vnutorny zaujem o vedomosti svojim KRIPLACKYM PRISTUPOM!

  (napr. zaujem o dejiny opadol ked som sa mal zaroven na dejepis drvit datumy naspamet, o zemepis ked som sa mal naspamet drvit priemysel v CS mestach - z ktoreho aj tak uz skoro nic nezostalo ;o)

  Z mojho pohladu je skolstvo z pohladu vzdelavania jeden OBROVSKY FAIL, nastastie po opusteni tejto `skvelej` institucie sa zaujem o vedomosti obcas aj navrati :o)

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 14:56:47     Reagovat
  Autor: Arnold J Rimmer - Arnold J Rimmer
  Titulek:Re: Re: Re:
  Uznávám - tohle je naprosto bezprecedentní znásilňování osobnosti a KRIPLÁCKÝ PŘÍKOŘÍ!

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 15:05:05     Reagovat
  Autor: Jiri Kosarek - jirkosarek
  Titulek:Re: Re: Re:
  Mně se zájem o vědomosti vrátil až na konci vysoké školy.

   
  Komentář ze dne: 14.05.2012 10:54:16     Reagovat
  Autor: LWG - LWG
  Titulek:Re:
  Já bych se také přidal s tím, že text článku je velmi optimistický pokud se týká hodnocení studentů.

   
  Komentář ze dne: 14.05.2012 14:26:08     Reagovat
  Autor: Didier - Martin Vintr
  Titulek:Re:
  Nj, jenže co má člověk jako student dělat? Dáváš příklad elektrotechniku - vystudoval jsem el. průmyslovku, maturita z odbornýho na výbornou, bavilo mě to. Přišel jsem na ČVUT a ejhle - první semestr samá matematika a programování, jediná zkouška a sotva jeden předmět se týkaly elektrotechniky a to na úrovni prváku mojí střední, to kvůli gymplákům, kteří neví ani co je to odpor. Na druhou stranu u nás se předpokládá, že všechny okruhy z matematiky známe a bere se to jen letem světem, ač se to naa průmkách učí jen z dobré vůle kantorů, kteří tuší, co nás na VŠ čeká a to jen někde. Má mi snad tohle přidat motivaci ke studiu? Kdybych k tomu, co chci dělat, vyloženě nepotřeboval papír s titulem, tak už dávno makám, protože se mi systém VŠ celkem hnusí společně s krásnou nadřazeností všech profesorů a hlavně těch vysoce postavených...

   
  Komentář ze dne: 14.05.2012 14:47:46     Reagovat
  Autor: Jiri Kosarek - jirkosarek
  Titulek:Re: Re:
  Přesně tak. S celým systémem vysokých škol není něco v pořádku. Nemělo by to být náhodou tak, že když někoho něco opravdu zajímá, tak se teorii dokáže naučit sám (případně na nějakém intenzivním kurzu) a poté již by měl nastoupit přímo do praxe, kde se toho naučí mnohem více než zbytečně roky na VŠ?

  Když se podíváme do historie, zjistíme, že dlouhé studium, jaké dnes máme, je výsledkem ubohého, ale pochopitelného protekcionismu ze strany zaměstnanců v daném oboru, kteří se tím snaží ochránit svá místa před schopnějšími a motivovanějšími mladými lidmi... Nic jiného v tom není...

   
  Komentář ze dne: 14.05.2012 14:58:51     Reagovat
  Autor: OC - ocs
  Titulek:Re: Re: Re:
  Akorát že pokud to "něco" je kapku méně triviální, pak ten intenzivní kurz zabere pár let, jsou na něj potřeba velmi dobří učitelé, a můžete mu klidně říkat "vysoká škola", rozdíly budou pod úrovní statistické chyby.

  Čímž nikterak nezpochybňuji to, že (a) v současné společnosti je "vysokoškolských" titulů zbytečně mnoho, (b) především proto, že je jakási absurdní a nesmyslná móda takový titul požadovat pomalu i po vrátném a po uklízečce, (c) což opět zpětnou vazbou dost výrazně ničí to vysokoškolské studium samotné.

   
  Komentář ze dne: 14.05.2012 15:35:55     Reagovat
  Autor: Didier - Martin Vintr
  Titulek:Re: Re: Re: Re:
  No...když bych zůstal u té elektrotechniky, řekl bych, že veškerou nutnou teorii získá člověk právě už na střední. vždy se mi k tomu vybaví slova jednoho našeho profesora, kandidáta věd, jen mi na konci čtvrťáku řekl "hele, hlavně se musíte naučit matematiku. Na vejšce vám z odborných předmětů budou stačit znalosti odsud". To podle mne mluví za vše. Pak se stává to, že na střední přijde profesor, kterého soustavně na měření upozornujeme, že má tohle a támhleto zapojené špatně, ale protože je inženýr, tak "tomu prostě rozumí a držte hubu a krok". A já, ač jsem tu školu vyšel s nejlepším možným prospěchem z odbiorných předmětů mám smůlu, protože nemám vysokou...tak nevím, v čem je problém

   
  Komentář ze dne: 14.05.2012 16:02:23     Reagovat
  Autor: OC - ocs
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re:
  Běžná elektrotechnika určitě nepotřebuje VŠ (může občas trochu pomoci, u některých konkrétních prací, ale rozhodně není zapotřebí plošně, to ani náhodou). Naproti tomu třeba takový vývoj těch obvodů, jež běžný elektrotechnik akorát sestavuje dohromady, to už je kapku jiná pohádka...

  (Jinak jen potvrzujete, rozumím-li Vám dobře, to, co jsem psal ve druhém odstavci.)

   
  Komentář ze dne: 14.05.2012 17:10:16     Reagovat
  Autor: Didier - Martin Vintr
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Ano, rozumíte mi dobře.
  Tak vývoj obvodů zrovna nepomýšlím, nato musí mít podle mne asi člověk hlavu už od přírody a to já zrovna nemám. Můj "dar od přírody" je umět lidem vysvětlit, co a jak, když chtějí tohleto a támhleto. Takže jsem chtěl a stále chci elektriku učit, leč nemůžu, alespon podle toho, co jsem vyrozuměl na "své" škole. A určitě to nebude problém jen v mém oboru.

   
  Komentář ze dne: 14.05.2012 16:07:57     Reagovat
  Autor: Jirik - Jirik
  Titulek:Re: Re: Re: Re:
  Dovolil bych si Vam oponovat v tom, ze dnes je VS titul pozadovany temer vsude... nevim, jestli jste v poslednich mesicich nakoukl do inzeratu pracovnich pozic, ale zacina se objevovat jajimavy detail: i u docela vyznamnych technickych pozic se objevuje pozadavek vzdelani stredni/VS, rad bych veril tomu, ze zamestnavatele konecne jdou po schopnostech a ne jen po titulu a rozhodli se jednat fer a nediskvalifikovat ihned stredoskolaky, ale jsem presvedcen o tom, ze je to z duvodu uspory, prece jen stredoskolakovi daji 15k nastup a trochu ho proskoli a pak se uvidi :) nez dat 20-25k za VS. Proste cekaji, ze treba nejaky VS kyvne na 15k :))

  Komentář ze dne: 14.05.2012 11:16:40     Reagovat
  Autor: M - Milan Slovak
  Titulek:Nějak mi to neštymuje
  České školství má k ideálu daleko, ale Váš pohled na optimální školství podle mě stojí na špatných předpokladech. Mým názorem je, že člověk je od přírody líný, a je to jeho nejlepší vlastnost. Dáváte na začátku příklad vymyšlení pazourku - nuže, pravěký člověk jistě nevymyslel pazourek a další nástroje ze zábavy, nevymyslel ho ani v bezpečném bezstarostném prostředí ( podle Vás vhodné pro studenta). Naopak, k vymyšlení nástrojů ho vedl strach o život a hlad. Taky si chtěl ulehčit tu NUTNOU práci k přežití, zřejmě z LENOSTI. Z toho mi vychází, že pokud bude člověk v bezbečí, nakrmen a v dnešní době finančně zajištěn, tak nemá pražádný důvod se něco učit, natož dělat. Pokud se totiž bavíme o přirozeném učení, musíme se bavit o přirozené motivaci. Dostanete párkrát přes hubu a to Vás DONUTÍ se naučit bránit. Budete si chtít něco koupit a to DONUTÍ si vydělat peníze. Když Vám někdo ve škole v deseti letech řekne, dělej, co tě baví ....co bude většina dětí dělat?
  A pokud nechcete používat zvyšování hlasu ani fyzické tresty při vychovávání potomka, pak se snažíte ignorovat sociologický a psychycký vývoj dítěte, které pak nerozpozná hranici mezi malým neuposlechnutím a velkým průserem.

   
  Komentář ze dne: 14.05.2012 12:13:51     Reagovat
  Autor: DonNight - DonNight
  Titulek:Re: Nějak mi to neštymuje
  Třeba já jsem teď díky lenosti refreshnout diskuzi po příchodu z oběda napsal zbytečně skoro totožný příspěvek. :-)

   
  Komentář ze dne: 14.05.2012 12:17:28     Reagovat
  Autor: Samuel - samxxx
  Titulek:Re: Nějak mi to neštymuje
  Ámen.

   
  Komentář ze dne: 14.05.2012 12:56:24     Reagovat
  Autor: Jiri Kosarek - jirkosarek
  Titulek:Re: Nějak mi to neštymuje
  Dobrá, pojďme o tom diskutovat. Nejprve bych ale chtěl říct, že to, co v článku tvrdíme (jsem spoluator a zakladatel stránek svobodauceni.cz), jsme si nevycucali z prstu. Posledních několik měsíců jsem strávil studiem všeho okolo vzdělávání, lidského vývoje, vývoje mozku a hlavně mnoha dlouholetých praktických zkušenosti s touto filozofií vzdělávání. Myslíte si, že bych zakládal stránku a tvrdil tyto věci, kdybych je nemohl ničím podložit? A abych byl upřímný, tak mě uráží, když si přečtete jeden krátký článek a šmahem ho odstřelíte, protože to nesedí s tím, co si myslíte, že víte, i když jste stejně jako všichni ostatní prošel školským systémem, který kritizujeme.

  Ale k věci. Pokud byste měl pravdu, že lidé jsou od přírody líní, školy či instituce založené na principech unschoolingu by měly produkovat líné, hloupé a nemotivované děti, ne? Ale ze všeho, co jsem o tom četl, mi vychází přesný opak.

  "Když Vám někdo ve škole v deseti letech řekne, dělej, co tě baví ....co bude většina dětí dělat?" O tom existuje mnoho praktických zkušeností, po jejichž přečtení si můžete udělat vlastní názor.
  např. http://www.svobodauceni.cz/svoboda_uceni/svobodauceni_05.html , http://www.svobodauceni.cz/articles/vzdelavani-pohledem-svobodneho-oka.html nebo http://www.youtube.com/watch?v=VNeiyZVYLM0 , http://www.youtube.com/watch?v=5uV6hZ4b57g

   
  Komentář ze dne: 16.05.2012 15:44:42     Reagovat
  Autor: M - Milan Slovak
  Titulek:Re: Re: Nějak mi to neštymuje
  Nemusíte se urážet, reagoval jsem na článek zde publikovaný a na nic jiného. Možná není v článku vše co by mělo být, pak je potřeba článek doobhajovat v diskuzích. Jsem rád, že ze všeho, co jste četl Vám vychází, že uschooling je perfektní. Jsem zastáncem názoru, že na dveře se musí tlačit z obou stran. Ale dobré výsledky unschoolingu z odkazů nejsou všechno, minimálně nevyvrací, že ze současného školského systému nemůže vyjít odborník. Je také otázka, jak by si statisticky v úspěšnosti unschooling vedl, pokud by byl rozšířen na většinovou českou populaci. To jsme již v rovině hypotéz.

   
  Komentář ze dne: 16.05.2012 16:50:16     Reagovat
  Autor: Jiri Kosarek - jirkosarek
  Titulek:Re: Re: Re: Nějak mi to neštymuje
  Samozřejmě, že tento krátký článek nemůže obsáhnout takto složité a rozsáhlé téma. Má sloužit jen jako úvod do problematiky a měl by vybízet k dalšímu zkoumání. K těmto závěrům jsem došel po relativně dlouhém studiu a proto mě mrzí, když to někdo odstřelí bez jakékoliv zvědavosti nebo přemýšlení (s čímž se setkávám často).

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 18:11:19     Reagovat
  Autor: Ver5 - Neregistrovaný
  Titulek:Re: Re: Nějak mi to neštymuje
  Posledních několik měsíců jsem strávil studiem všeho okolo vzdělávání, lidského vývoje, vývoje mozku a hlavně mnoha dlouholetých praktických zkušenosti s touto filozofií vzdělávání. . . co mi to jen přípomíná? Onehdy tyka někdo strávil pár měíců něčím a ejhle! akad. titul je na světě.

  Komentář ze dne: 14.05.2012 11:24:55     Reagovat
  Autor: jmak - jmak
  Titulek:
  Zajímavý článek o stavu unschoolingu v Kanadě vyšel nedávno na blistech... www.blisty.cz/art/62641.html

   
  Komentář ze dne: 14.05.2012 12:40:23     Reagovat
  Autor: Jiri Kosarek - jirkosarek
  Titulek:Re:
  Jak tento článek souvisí s unschoolingem?

   
  Komentář ze dne: 14.05.2012 19:17:51     Reagovat
  Autor: jmak - jmak
  Titulek:Re: Re:
  Přinejmenším tím, že uvedený článek popisuje zkušenosti s uváděním těch krásných idejí - žádné biflování, žádný dril, volný průchod zvídavosti, volnost při řešení problémů - do praxe. Určitě je skvělé, pokud dokáží zvědavost dítěte podněcovat rodiče, úžasný příklad jsou třeba vzpomínky Richarda Feynmana na jeho otce, ale co se týče plošného zavádění "unschoolingových" metod jsem dost skeptický, protože v podání nekompetentních učitelů a jen o málo kompetentnějších tvůrců osnov to ve finále dopadne opravdu tak, že ve škole děti absolvují "hravou" výuku, ze které si neodnesou už vůbec nic, a doma pak ještě placené doučování ve stylu osvědčeném od dob Rakousko-Uherska.

   
  Komentář ze dne: 14.05.2012 23:23:20     Reagovat
  Autor: Fraser - Fraser
  Titulek:Re: Re: Re:
  "protože v podání nekompetentních učitelů a jen o málo kompetentnějších tvůrců osnov" - je videt, ze jsi vubec nic nepochopil. Unschooling zadne osnovy ani ucitele nema.

   
  Komentář ze dne: 14.05.2012 23:39:01     Reagovat
  Autor: Jiri Kosarek - jirkosarek
  Titulek:Re: Re: Re: Re:
  "Unschooling zadne osnovy ani ucitele nema." Toto by se dalo označit za užší význam unschoolingu. Já ho ale chápu trochu šířeji, např. některým dětem osnovy a učitelé vyhovují a dobrovolně se pro ně rozhodly, což je naprosto v pořádku, a i to chápu jako unschooling...

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 18:18:34     Reagovat
  Autor: Fraser - Fraser
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re:
  pak to ovsem imho chapes spatne, protoze to, co popisujes, je dobrovolna skolni dochazka, ne unschooling :).

  Pripadne mi to, jako bys trochu sireji chapal benzinove motory a zahrnutl tam i diesel.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 18:23:55     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  No a? Dieselovy motor muze fungovat na benzin (lih, ropu, asfalt...) To, ze se do nej dava nafta je otazka ekonomiky provozu.

  Unschooling skutecne nema ucitele?

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 21:16:09     Reagovat
  Autor: opas - opas
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  no, samotny motor muze, vstrikovaci cerpadlo nikoli.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 21:44:00     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Vstrikovaci cerpadlo urcene na nafru (nebo ropu, nebo neco takoveho) bude mit s benzinem potize, mluvim o dieselu na benzin jiz projektovanem.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 21:25:09     Reagovat
  Autor: JJ - JJ
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  S dieselovým motorem na benzin se experimentuje teprve poslední dobou a je to poměrně hi-tech věc. Rozhodně nic pohodového pro zde diskutované použití.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 21:35:01     Reagovat
  Autor: OC - ocs
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Ale kdež. S dieselovým motorem na benzin experimentovala H. už před lety, když jsme měli krátkodobě půjčený nějaký chrocht. Moc to nejelo :)

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 21:46:18     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  "Pripadne mi to, jako bys trochu sireji chapal benzinove motory a zahrnutl tam i diesel." Vsak to neni na postapo pouziti, ale je to jeden z typu motoru na benzin, jako wankeluv, nebo dvoutaktni.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 21:48:21     Reagovat
  Autor: root - Root
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Pouzivej v tomto kontextu radeji pojem "vznetovy motor".

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 21:52:34     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Ano dieselovy zni divne, priste bud Dieseluv, diesel, nebo vznetovy. (pojmy vznetovy a zazehovy nemam rad, driv se mi to pletlo jako se mi plete Trutnov a Turnov)

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 21:55:35     Reagovat
  Autor: OC - ocs
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  (Vznítí se -- "zažehne se" zní poněkud blbě. Je zažehnut -- "je vznícen" zní ukrutně blbě. Ale souhlas do té míry, že si mnohdy musím toto v hlavě přeříkat, než je mi zřejmé, který je který ;))

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 22:03:51     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  ja jsem si to zapamatoval, kdyz jsem se dozvedel o zajimave forme smrti "samovznicenim".

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 22:10:12     Reagovat
  Autor: root - Root
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Kdo chce zapalovat, musi sam horet!

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 22:16:13     Reagovat
  Autor: root - Root
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  (vida, to by bylo uzasne necitlive heslo nekde v obradni sini krematoria...)

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 23:57:34     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  A misto melodie poem by se poustelo give in to me od faith hill, nebo bombtrack od rage against the machine, protoze pavel bobek a jeho pojd stoupat jak dym je proflakle.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 19:55:25     Reagovat
  Autor: Jiri Kosarek - jirkosarek
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  imho myslím, že o tom vím docela dost. Unschooling je dost vágní pojem, pod kterým si každý představuje trochu něco jiného. Podle mě je základem svoboda dítěte následovat své zájmy a to se může projevit různě. Pokud se dítě z vlastní iniciativy rozhodne pro nějaké osnovy nebo pro učitele nebo pro jakýkoliv jiný způsob, jak se naučit to, co ho zajímá, stále to je podle mě unschooling.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 20:01:41     Reagovat
  Autor: OC - ocs
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  V případě dítěte je tedy to rozhodování spíše na rodičích, že.

  Ale jinak to, že (a) státní školství je zlo ve zcela libovolné oblasti, (b) i privátní hromadné školství není zdaleka ideální přinejmenším na úrovni ZŠ, je stará vesta; vizte např. (s řadou dalších odkazů)

  www.dfens-cz.com/komentare.php?akce=fullview&cisloclanku=2011010903& lstkom=324394#kom325069

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 20:12:43     Reagovat
  Autor: Jiri Kosarek - jirkosarek
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Ano, rodiče samozřejmě hrají velkou roli, ale myslím, že by měli být v pozici partnera, rádce a ne neomezené autority...

  A ano, povinné státní školství je původcem téměř veškerých problémů, s kterými se potýkáme...

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 20:16:07     Reagovat
  Autor: Arnold J Rimmer - Arnold J Rimmer
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Tak na to zapoměňte.

  Já jim kliďopíďo způsobím kriplácký příkoří tím, že se v dějepise naučí semtam nějakej letopočet. Alespoň budou mít jakžtakž všeobecný přehled a nebudou z nich omezení fachidioti, popřípadě lemplové.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 20:23:17     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Dejepis mam moc rad a data jsem si pamatoval a hodne si jic jeste pamatuju. Ale nenapada me JEDINE datum, ktere by diteti k necemu bylo, respektive k necemu jinemu, nez ke zkousce ve skole.

  Ma znat udalosti, ma znat souvislosti, melo by znat osobnosti, ale proc, kurva, letopocty? Navic teda podle nekolika ruznych kalendaru, ze ano...

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 20:29:15     Reagovat
  Autor: Arnold J Rimmer - Arnold J Rimmer
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Proč kurva letopočty? Třeba aby si jeden dokázal dát věci do souvislostí? Hmmm? Napadá vás nějaký jiný prvek v dějinách, o který by se dalo opřít, než časová osa?

  Takže proč? Aby v tom nemělo guláš.

  Ale v podstatě na tom nezáleží. Existují věci oblíbené a neoblíbené. Existují radosti i povinnosti. Dítě by si na to mělo přivyknout. Zas tak moc se toho po něm zpravidla nechce, než aby chodilo do školy a jakžtakž se tam učilo.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 20:42:22     Reagovat
  Autor: LWG - LWG
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Nevím, ale mě už na základce přišlo logické o věcech přemýšlet v časových souvislostech. Datumy jsou opruz, ale časová osa je dobrá k tomu, od čeho se odpíchnout. Netvrdím, že je to jediné řešení.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 20:49:45     Reagovat
  Autor: Arnold J Rimmer - Arnold J Rimmer
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Jistěže jsou opruz. Já si taky pamatuju už přibližně s určitým rozpylem, kdy dobyl Titus Jeruzalém a za čího principátu. Ale kdysi jsem s tím datem musel pracovat, abych si to byl schopen nějak utřídit.

  Ale jak říkám, tahle otázka je celkem podružná. Možná metoda dějepisecké výuky není nejvhodnější, co já vím.

  Co vím určitě je, že nechci, aby se dítě naučilo uhýbat před nepříjemnými věcmi a obcházet je. Stokrát je mi milejší, když se s tím, byť se čtyřkou popere.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 20:52:37     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Promin, ale to je jako nutit decko rezat tupym nozem, aby si posililo svaly, nez mu dovolit si ten nuz nabrousit.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 20:55:21     Reagovat
  Autor: Arnold J Rimmer - Arnold J Rimmer
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Bude-li řezání tupým nožem patřit mezi nutnou výbavu mladého gentlemana (podle mého soudu), pak ano, budu jej to učit.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 21:41:47     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Podle soudu nekterych je to i znalost mazurky a historie pocitacovych her.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 21:48:52     Reagovat
  Autor: OC - ocs
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Znalost mazurky zcela jistě a bez jakýchkoli výhrad. Neznat mazurku implikuje ukrutné negentlemanství či snad ještě hůř. To asi nebyl dobrý příklad :)

  Stran historie počítačových her bych byl daleko opatrnější, nicméně základní představy o ní by asi v současné době člověk, který disponuje všeobecným přehledem, mít měl (jakkoli já osobně k tomu dodávám velmi silné "bohužel").

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 21:59:38     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  V dobe, kdy mlada slechta nezvlada valcik, je znalost mazurky davno prezitkem. Vlastne znam jedinou slechticnu neduchodoveho veku, se kterou bych si dovedl dobre zatancit. A to bohuzel jen latinskoamericke tance. Proc by je pak mel ovladat mlady gentlenam? Co se ostatnich divek tyce, zijeme v dobe, kdy je mazurka nepouzitelna, to se vetsi popularite tesi i kacer a mazurku odmitaji i gardedamy.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 22:02:59     Reagovat
  Autor: OC - ocs
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Nevím, v jaké době žiješ Ty; ale kupříkladu naše mladá mazurku (jakož i valčík a mnohé jiné) samozřejmě tančí, přesně stejně, jako kdokoli jiný, kdo má alespoň ty nejzákladnější základy společenského přehledu a vzdělání. K důchodovému věku má, jak dobře víš, poměrně daleko.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 22:12:12     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:[20]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Ja sice nemam zadnou tridu vytancenou (na zavodni tanceni jsem nikdy nebyl, znechutil mi to kreten Burian), ale nekolik let jsem v tanecnich pomahal vyucovat, dokonce primo rocnik tve dcery, pochopitelne, ze se delala i mazurka. Byl to prvni tanec, ktery vsichni zapomeli. A mam dojem, ze radi. Nevim, jak na brezich Moldau, ale tu, na soutoku Zvratky a Blitavy se mazurka fakt nene.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 22:17:28     Reagovat
  Autor: OC - ocs
  Titulek:[21]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  My jsme malinko blíž Beraun, a mazurka se tančí celkem běžně. Čárky si nedělám, ale odhadl bych tak pětkrát, možná desetkrát za sezónu.

  Navíc dost dobře nejde zapomenout, ostatně stejně, jako základní krok většiny tanců, snad do jisté míry vyjma slowfoxu, případně paso doble, kde je ovšem sporné, co považovat za základní krok.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 23:11:16     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:[22]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  pomala liska je uz tak trochu vyssi divci, v nekolika prvnich tridach to ani neni soutezni a myslim, ze nevadi, kdyz se to sidi kroky odjinud, ale to je vec nazoru. Paso je prostorove pomerne narocne a tak specificke, ze ho na plesech davaji velmi neradi. Vetsinou na prani a to se na parketu vyskytnou tak tri pary. Zakladni krok u Paso doble zapominaji zejmena panove. Proste uz zapomeli, co to je to "dupnout si" :-)

  No, je pravda ze jsi me donutil se nad sebou zamyslet. Nejakou dobu jsem poradne netancil, ne, ze bych nechtel, ale smichaly se mi zdravotni problemy s faktem, ze byl znicen (oni rikaji opraven, ale to se hrube myli) muj nejoblibenejsi sal. Musim to napravit.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 21:51:11     Reagovat
  Autor: Arnold J Rimmer - Arnold J Rimmer
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  A co jako? Ti někteří ať si vychovávají děcka jak sami chtějí a dokáží.

  Myslím že trocha letopočtů ještě nikoho nezabila natolik, aby z toho musel být takovej hysterickej povyk. Mě taky nebavily vzorečky v geometrii. No a co? Tak se s ní zkrátka neživím. Ale výměru si přepočítat dokážu.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 22:00:35     Reagovat
  Autor: OC - ocs
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  No, tady by se asi dalo argumentovat, že může existovat netriviální množství lidí, jimž stupidní přístup k výuce znechutil historii, a proto dnes účinně přispívají ve statistice na straně nevzdělaných pitomců.

  Zcela jistě tento problém existuje u té geometrie, či šíře, matematiky.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 22:16:51     Reagovat
  Autor: Arnold J Rimmer - Arnold J Rimmer
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Tak tady můžeme zase zkoumat, nakolik jde o výmluvu a neochotu ponořit se hlouběji do problému, který mne nebaví.

  Co já mám zkušenost, tak děti znechutí stupidní učitel. Nikoli stupidní osnovy, protože ty nejsou schopny detekovat. Problém nebývá v letopočtech. Problém bývá spíše v faktu, že dějepisářka je opotřebovaná hysterka.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 22:19:44     Reagovat
  Autor: OC - ocs
  Titulek:[20]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Ale jistě -- osnovy celkem vzato nikoho nezajímají a já o nich v této diskusi vůbec ani neuvažoval. Dobrý učitel učí dobře i přes blbé osnovy; a blbému učiteli sebelepší osnovy nepomohou.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 22:27:05     Reagovat
  Autor: LWG - LWG
  Titulek:[20]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Souhlas. Nicméně rodiče dokáží vzbudit zájem i obory, které vyučuje nevhodný pedagog.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 22:30:19     Reagovat
  Autor: Arnold J Rimmer - Arnold J Rimmer
  Titulek:[21]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Máte pravdu A něco zvládne také děcko samo. Například já měl velmi špatnou učitelku biologie. Přesto jsem na tuhle disciplínu nezanevřel a když jsme už u toho, vždy jsem měl znalosti vysoko nad školou momentálně požadované.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 22:33:09     Reagovat
  Autor: OC - ocs
  Titulek:[22]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Napadlo mne k těm excelentním a nadprůměrným znalostem v biologii pár poznámek, ale usoudil jsem, že si je mohu nechat od cesty, neboť napadnou beztak každého :P

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 22:39:40     Reagovat
  Autor: Arnold J Rimmer - Arnold J Rimmer
  Titulek:[23]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  To se musím důrazně ohradit, neb v inkriminované době jsem louskal prokaryota. K vyšším mnohobuněčným jsem se propracoval poměrně opožděně. Ale pak to šlo velkým fofrem. :)

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 23:04:13     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:[24]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  To jsi na tom byl dobre. Nas ucitel (je to z me strany neoverene, me buzeroval pouze v ramci bezne vyuky) nektere studenty doucoval i mimo osnovy.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 22:30:28     Reagovat
  Autor: OC - ocs
  Titulek:[21]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  A tady jsme zase kruhem zpět u té (přinejmenším na úrovni prvého stupně ZŠ u většiny dětí vyjma extra problémových jedině rozumné) domácí výuky :)

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 22:01:57     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Znalost letopoctu upaleni nejakeho bezvyznamneho obtloustleho kacire je asi tak dulezita, jako znalost pi na sedm desetinnych mist. Pritom je to patrne nejznamnejsi letopocet nasich dejin.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 22:04:56     Reagovat
  Autor: OC - ocs
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  3.141592654 z hlavy, na další bych se musel podívat.

  Hovoříme-li o témže kacíři, opět beru "čtrnáct set něco, spíš na začátku", leč nevědět ani to je stejně ohavné faux pas, jako neznat mazurku.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 22:18:24     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:[20]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Napriklad vedet, od koho nazory prejimal a za koho se povazoval je dulezitejsi, pokud to bude vedet, tak pak klidne at prohlasi "za Karla ctvrtyho".

  Pockej, ted jsem si uvedomil... Bavime se o "neznat pojem mazurka", nebo "neovladat kroky pri mazurce"?

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 22:23:19     Reagovat
  Autor: OC - ocs
  Titulek:[21]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  O tom není sporu; ale z toho, že existují důležitější věci než X ještě neplyne, že X není důležité (logika, ta se také dnes špatně učí... :))

  Je to celkem jedno, za naprostou samozřejmost považuji u vzdělaného člověka schopnost mazurku jakžtakž zatančit v případě potřeby. Bavit jej to nemusí a excelentní to také být nemusí.

  (A abychom se vrátili k prvému odstavci -- kupříkladu taková schopnost střílet je nekonečně důležitější, než schopnost tančit mazurku. Což zhola nic nemění na tom, že i schopnost tančit mazurku důležitá je, a kdo jí nedisponuje, má velkou mezeru ve všeobecném přehledu.)

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 22:40:48     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:[22]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Logika se dnes neuci, je to navod k protistatni cinnosti.

  Myslim, ze svet se vyviji, ja jsem sice v mnoha ohledech tradicionalista, kdyz nespecham, holim se britvou, svitim si karbidkou, mam frak, kapesni hodinky, tusim, ze nekde bych vystrachal i cylindr, co povazuju za auto vis sam, ale proste mazurka mi prijde jako neco, co patri do propadliste dejin a nevyzadovala to po me ani osmdesatileta hrabenka.

  No ale ucel tohoto chovani je ukazat, k jake civilizaci, ci presneji, k jake skupine v ramci jake civilizace clovek patri. Predstavuju si to jako mnoziny. Nekdy se setkavame, nekdy ne. S kym se setkavam vic, s tim mam sanci na lepsi dorozumeni se. Alespon proto si myslim, ze existuji urcite druhy chovani.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 22:05:46     Reagovat
  Autor: OC - ocs
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  P.S. Ovšem hovoříme-li o témže pánovi, body za obtloustlost! :)

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 22:21:11     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:[20]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Vidis, dejepisarka me za to pokarala, ze placam nesmysly, at se podivam do ucebnice, ze je tam obrazek :-)

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 22:28:21     Reagovat
  Autor: OC - ocs
  Titulek:[21]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 22:08:03     Reagovat
  Autor: OC - ocs
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  P.P.S. Nejvýznamnější letopočet našich dějin těžko hodnotit, ale ten Tebou zmíněný se rozhodně nekvalifikuje ani do užšího výběru z libovolného hlediska "významnosti", jaké mne vůbec napadá.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 22:09:02     Reagovat
  Autor: OC - ocs
  Titulek:[20]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  P.P.P.S. Ano, v rychlosti čtu blbě, pardon. Ale i bez toho "vý" to medle neplatí, Bula vede.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 22:24:09     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:[21]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Sovak rikal, ze nejVYznamnejsi je vzdy datum narozeni tazaneho. Coz by ovsem nemohlo platit, tazal-li by se nekdo sv. Vaclava, protoze ten uz si to presne nepamatuje.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 22:26:07     Reagovat
  Autor: OC - ocs
  Titulek:[22]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  On si hlavně, chudák stará, už ani s jistotou nepamatuje, zda vůbec existoval :)

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 22:31:08     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:[23]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Musel, videl jsem jeho lebajznu. Sice pry neni jeho a parti nejakemu mnohem starsimu cloveku, ale to je jedno, je tam a flandaci to slavi. A never firme, starsi, jak beretta.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 22:37:48     Reagovat
  Autor: root - Root
  Titulek:[24]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  To je fakt. Kdybys jim neveril, nemuseli by spasit Tvoji dusi :-)

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 22:43:05     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:[25]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Dusi mam nekolik paru, dokonce snad jednu nahradni k fichtlovi, ale zadna z nich neni jetel, aby ji nekdo spasal.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 22:20:57     Reagovat
  Autor: Arnold J Rimmer - Arnold J Rimmer
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Jistě. Ona nakonec znalost žádného exaktního faktu není důležitá, že.

  Tak já doufám, že vám soudruzi nikdy nevypnou internet. Protože pak byste byl dost v prdeli. :)

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 22:27:08     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:[20]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  V tomto ohledu ja ne, ja tyhle kraviny v hlave bohuzel z valne casti mam nad uroven vseho, co jsem se ve skole ucil (krome politologie, opravdu nevim, od kdy do kdy trvalo to a to hrabstvi ve svate zemi). Ano, musel jsem se divat na toho Newtona, tam jsem znal jen datum, nikoli rok :-) Ale ten v zaludne otazce nehral zas tak markantni roli.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 22:32:08     Reagovat
  Autor: Arnold J Rimmer - Arnold J Rimmer
  Titulek:[21]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Já je tam mám taky a vůbec mi tam chleba nežerou. Dokonce se mi kolikrát i hodí. Byt třeba jenom v internetové hádanici. :)

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 22:51:43     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:[22]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Na druhou stranu je to pouzitelne leda tak na machrovani v hospode. Nicmene kdyz jsem naposledy takhle machroval, tak vice obdivu, nez znalost data bitvy na Neve, vedene Alexandrem, sklidil fakt, ze boty bez der v podrazkach. Pravda, je to 4 roky, nebo jak dlouho...

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 22:31:34     Reagovat
  Autor: ygrk - Ygorek
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Znalost pí na dvanáct desetinných míst nebo gravitační konstanty na tři je u člověka, který s těmito čísly počítá, normální a mnohem důležitější než znalost některých letopočtů. A to i když sám je tlust a těžce se mu dýše.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 22:36:42     Reagovat
  Autor: root - Root
  Titulek:[20]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Skutecne? I pri tech vyrobnich tolerancich, jake jsou dnes obvykle?

   
  Komentář ze dne: 19.05.2012 21:30:19     Reagovat
  Autor: ygrk - Ygorek
  Titulek:[21]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Výrobní tolerance luk, nebo polí?
  Pšenice, nebo brambor?

   
  Komentář ze dne: 19.05.2012 21:56:59     Reagovat
  Autor: root - Root
  Titulek:[22]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Jo, toho taky. Pokud vstoupi do hry biologie, pak neni tolerance ~5%, ale klidne ~30%, vite to sam, tak si nehrajte na nechapajiciho.

   
  Komentář ze dne: 19.05.2012 22:05:38     Reagovat
  Autor: ygrk - Ygorek
  Titulek:[23]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Tomuto komentáři se nerozumí.
  Zejména při vědomí, že tato nepatrná osoba nezakrývá, že je prostý vidlák a tudíž je zřejmé, že biologie do hry nevstupuje, ale ve hře je.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 23:00:12     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:[20]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Bavime se tu o zakladnim a mozna strednim skolstvi. Normalni to bylo spis v dobe logaritmickych pravitek, dneska jsou tyhle veci naprogramovane a netreba se tim zabyvat. Myslim, ze na matematiku tu neni vetsi kapacita, nez OC a i ten by z hlavy dvanact nedal. A proc taky? Trochu pripominas ty intelektualy od skolnich lavic, co se hadali, jestli se soucasti zbrani vyrabi s presnosti na tisiciny milimetru, pricemz v dilne byla nektera okna rozbita, teplota volne kolisala, pres polovina ztroju pamatovala nemeckou okupaci a zahnutost hlavni se srovnaval pomoci odhadu od oka a hrube sily, vyvyjine na odhadnute misto.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 23:12:57     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:[21]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  ...stroju...srovnavala...

   
  Komentář ze dne: 19.05.2012 21:48:34     Reagovat
  Autor: ygrk - Ygorek
  Titulek:[21]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Obě čísla na uváděný počet číslic jsem se naučil na střední škole ve volitelném předmětu a tehdy mi byla opravdu k ničemu.
  Na škole vysoké jsem je používal při výpočtech, které jsme se učili, čistě pro radost.
  Je pravda, že je všechno naprogramované. Taky je pravda, že spoléhat na to zhoubné.
  Ty intelektuály ti mohu připomínat, ale to je čistě tvůj problém, který se mnou nemá nic společného a nemohu ti v jeho řešení nijak pomoci.
  ______________________
  Věřím tomu, že OC je zde největší kapacitou na matematiku, to netřeba připomínat. Ale jakou to má souvislost se mnou, který se, co prostý vidlák, zabývá jen kupeckými počty

   
  Komentář ze dne: 20.05.2012 00:58:46     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:[22]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Kdyz to nepotreboval OC, je zrejme, ze to nebude potrebovat prumerny, na matematiku se nespecializujici clovek.

  No, pro radost. Ja se taky nejake veci ucil pro radost. Akorat spis doma, nez ve skole. Nektere skole navzdory, ci takove, co sly proti doktrine.

   
  Komentář ze dne: 20.05.2012 01:11:46     Reagovat
  Autor: OC - ocs
  Titulek:[23]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  (Ygnorka mám v ignorovaných, a přepínat to nebudu. Co jsem nepotřeboval? Pokud z "ten by z hlavy dvanact nedal" o kousek výše mohu soudit počet platných míst pí, tak (a) znalost libovolné konstanty z hlavy nemá s matematikou takřka nic společného, (b) prakticky pro všechny běžné účely reálně stačí 3.14, (c) OC se prakticky nezabývá matematikou, živí jej úplně jiné věci. Pokud šlo o něco jiného, omlouvám se za digresi.)

   
  Komentář ze dne: 20.05.2012 01:30:43     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:[24]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  On zacinal prispevkem "Znalost pí na dvanáct desetinných míst nebo gravitační konstanty na tři je u člověka, který s těmito čísly počítá, normální a mnohem důležitější než znalost některých letopočtů. A to i když sám je tlust a těžce se mu dýše."

  Vzhleden k tomu, ze nekdo je tu pres hlinu, jiny pres demagogii (c), tak tebe beru jako cloveka, ktery je v matematice vzdelan (a ackoli uz to drahne let nedelas, pocitam, ze tu nebude nikdo, kdo by se v oboru vyznal vic.) Sam jsi pak napsal, ze dal uz si pi nepamatujes.

  Ja tam mam jen Honzu, ale sem tam si kliknu na "reagovat", prectu si a jsem rad, ze ho tam mam. Nicmene je zajimave, ze face to face je to v podstate prijemny diskuter.

  Na druhou stranu, znas se s malerem, netreba mit v zivote jeste ygnorkovy myslenky .-)

   
  Komentář ze dne: 20.05.2012 01:38:31     Reagovat
  Autor: OC - ocs
  Titulek:[25]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Aha. G sice na tři místa náhodou znám, ale je to stejně dokonale nanic, jako to pí :P

  MaLér se sice čas od času dokáže vyjadřovat velmi idiotsky, leč téměř vždy je za tím schováno racionální a velmi funkční myšlení. Nabyl jsem dojmu, že u pana Y. je tomu typicky naopak.

   
  Komentář ze dne: 20.05.2012 02:01:31     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:[26]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Prijde mi, ze G na tri mista je uz tak presny pojem, ze je to jako soustruzeni soucastek zbrane na ty tisiciny milimetru v neklimatizovanem provozu.

  Ygnorek je kouzelny svou snahou o dosazeni toho, aby realita odpovidala jeho nazorum, nemajic prostredky ani k tomu, aby presvedcil sve okoli. Zase se nevzdava a to je nutno mu pripsat k dobru. I v budoucnu budou potreba vytrvalci. Maler proti tomu mozna opravdu ovlada jiste oblasti lidskeho konani, ale proc je pak tam, kde je?

   
  Komentář ze dne: 20.05.2012 07:39:52     Reagovat
  Autor: ygrk - Ygorek
  Titulek:[27]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Co kam přijde, je lhostejné. Relevantní by bylo přímo říci, co jsi naposled s konstantou počítal.
  Nemajíc?
  Tak to potom jo.

   
  Komentář ze dne: 20.05.2012 07:58:11     Reagovat
  Autor: ygrk - Ygorek
  Titulek:[27]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  To jsi trefil přesně!
  Celou praxi se živím tím, že realitu připůsobuji svým názorům.
  Je mi jedno, zda své okolí přesvědčím, čili nic. Nejsem věrozvěst. Stačí mi, když dostanu zaplaceno.

   
  Komentář ze dne: 20.05.2012 09:24:13     Reagovat
  Autor: ygrk - Ygorek
  Titulek:[27]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Tůj příspěvek jsem přečetl od poslední reakce ještě několikát a vrátil se i k jiným tvým nedávným reakcím na mé příspěvky.
  Po posouzení jsem dospěl k závěru, že tvé neporozumění některým mým příspěvkům je zákonité a vyplývá z neschonosti určit, o čem je vlastně řeč a ujasnit si, nač vlastně chceš reagovat.

  Pokud, jako příklad, rozeberu tvé souvětí, které nedává smysl žádný, mohu jeho věty složit tak, aby dávaly smysl nějaký, různým způsobem (nerozepisuji souvětí celé, jsem líný).

  Srovnej:
  ...aby realita odpovídala jeho názorům, nemajíc prostředky ani k tomu, aby přesvědčila své okolí.

  s

  Ygnorek, nemaje prostředky ani k tomu, aby přesvědčil své okolí, je kouzelný...

   
  Komentář ze dne: 20.05.2012 07:54:00     Reagovat
  Autor: ygrk - Ygorek
  Titulek:[23]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Jak jsem psal níže, a OC mi to nechtě potvrdil, znalost libovolné kostanty nemá s matematikou nic společného. Má něco společného s pamětí.
  Některá čísla se člověk navíc naučí mimoděk, jen prostým používáním. Namátkou jsou to telefonní čísla (no, byla...), čísla bankovních účtů, skladová čísla položek, katalogová čísla výrobků.
  Tedy pokud má paměť na čísla.
  Můj učitel zná zpaměti systematiku krytosemenných rostlin.
  A podobně.
  Proč sem tahat chození proti doktríně, nechápu. To nesouvisí s pamětí, ale se světovým názorem, jak se tomu druhdy říkalo.   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 20:42:54     Reagovat
  Autor: OC - ocs
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Ostatně on i jen sám ten trénink (a) paměti, (b) vůle* má svůj smysl, že.
  ___
  * Či spíše přesněji vlastnosti, jež se obvykle nazývá "sicflajš".

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 20:53:03     Reagovat
  Autor: Arnold J Rimmer - Arnold J Rimmer
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Přesně tak. Popisovaná metoda se mi jeví jako nejvhodnější k zformování "vyzobávače rozinek"

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 20:43:17     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Casova osa ano, ale to nejsou letopocty. Letopocty jsou velmi presne body na casove ose, de facto ta presne, az zbytecne. Pokud se nekdo bude zabyvat nejakym obdobim dopodrodna, bez letopoctu se neobejde, ale takhle dopodrobna nema smysl dejepis brat na urovni bezne vyuky na zakladce.

  Gulas v tom decka maji i s daty.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 20:47:53     Reagovat
  Autor: OC - ocs
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Tady mimochodem doporučuji velmi hezkou knihu "Marathon man" od Goldmana (daleko lepší než ten pozdější film, jakkoli i ten byl výtečný).

  V knize -- na rozdíl od filmu -- je na několika místech velmi hezky popsána výuka historie a přístup k ní tak, jak by to asi nejspíše mělo vypadat.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 20:54:16     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Noted

  Treba se k tomu casem dostanu. Ted stehuju knihovnu (zase), tak jsem si uz udelal fronticku toho, co bych si rad precetl.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 20:25:14     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  A pokud letopocty, tak schvalne, kdy se narodil Isaac Newton?

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 20:41:20     Reagovat
  Autor: OC - ocs
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Pokud harant řekne "šestnác set něco", bral bych to.

  V současnosti je spíše velmi zásadní problém v tom, že se optá "Kdože to?" :(

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 20:47:09     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Presne. Na tohle bych ale rad dostal odpoved od kazdeho, kdo se ohani letopocty. Vis proc, ne?

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 21:01:08     Reagovat
  Autor: OC - ocs
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Nebo ve kterém měsíci byla Říjnová revoluce.

  Jenže medle to míří mimo podstatu věci, jíž je zkoumání, zda (a jaký přesně) má smysl se učit letopočtům :)

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 21:39:27     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Nemiri. Ukazuje to na tu pitomost.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 21:46:01     Reagovat
  Autor: OC - ocs
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Omyl.

  Ukazuje to na částečnou* pitomost mechanického zkoušení z letopočtů, v němž je 1353 místo 1355 přesně stejná chyba jako 2002 místo 929.

  Ale to ani zdaleka není totéž jako "učit se letopočtům", a implikace je zde pouze jednostranná.
  ___
  * Pouze částečnou, neboť to pořád funguje jako excelentní cvičení paměti (a cvičit paměť je zcela jednoznačně velmi rozumné a velmi moudré), jakož i trénink oné vlastnosti zvané "sicflajš" (což je možná diskutabilnější, ale přinejmenším já osobně to považuji za také hodně důležité). A zde tyto dvě věci nesou jako vedlejší efekt také přehled v historických událostech -> čistý profit.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 23:18:30     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  V soucasnem systemu budu nesouhlasit. Muj nazor je ten, ze nejen, ze skola tyto veci znechuti, ale u odolnejsich jedincu proste mozek nerozcvici, ale totalne prepne a tento vyhori. Trenovat pamet je dobre, stejne jako trenovat odolnost proti fyzicke bolesti, nebo otuzilost. Ovsem jen do te miry, do ktere to nezpusobuje zraneni s trvalymi nasledky a omrzliny, vedouci k amputaci rozlicnych udu.

  Je to asi otazka skoly. Prosel jsem dve zakladky, tri gymnazia, jednu vasokou a jednu stredni. Mam dobre i spatne vzpominky. Jen jedna skola mi dala vic, nez vzala.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 20:45:22     Reagovat
  Autor: OC - ocs
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  rodiče samozřejmě hrají velkou roli, ale myslím, že by měli být v pozici partnera, rádce a ne neomezené autority

  No -- měli by se z pozice neomezené autority přesunovat do pozice partnera týmž tempem, jímž dítě dospívá*.
  ___
  * Pro jistotu -- dospělost souvisí s věkem pouze statisticky, a nejpřesnější definice zní "dospělý je ten, kdo je ochoten /a schopen/ převzít sám na sebe odpovědnosti za své skutky". Ale tato debata tu byla také poměrně velmi nedávno.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 20:08:11     Reagovat
  Autor: ygrk - Ygorek
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Ano, připomíná mi to moderní ideu porodního domu:
  Nesmí tam být doktoři, jenom školené sestřičky, porodní asistentky a duly a lékař smí být přivolán pouze v případě vážné komplikace. Jsou tam lůžka atd., ale nemocnice to není, to nee, je to PORODNÍ DŮM.

  Dítě se tedy bude vzdělávat, v čem se u momentálně zalíbí, bude mít k dispozici stoleček, židličku, hříště, chemickou laboratoř, fyzikální laboratoř, hudební síň, výtvarnou dílnu, budou ho tam na vyžádání vzdělávat lidé, ale ne probůh učitelé, škola to totiž není a nesmí být.

  Komentář ze dne: 14.05.2012 12:10:34     Reagovat
  Autor: DonNight - DonNight
  Titulek:Vcelku souhlas
  Se článkem, co se týče metody učení, mohu vcelku souhlasit, ale rozhodně si nemyslím, že člověk je od přírody zvídavý tvor toužící poznávat svoje okolí a stále se něco učit. K poznávání a učení člověka vede jediná věc, a to potřeba přežít (případně se rozmnožit). On ten neandrtálec by se taky nejradši válel na louce a čuměl na mraky, než by šel štípal pazourek. Jenže ti, co to tak udělali, nejspíš pochcípali hlady a dál se rozmnožili ti, co si pořídili pazourek.
  Stejně tak to bude dneska, poznáváte a učíte se hlavně kvůli svému přežití (byť dnes je to transformováno do pořízení bydlení, dovolené v Jugoslávii, auta, atd.). A holt někomu stačí naučit se zákon o sociálních a dalších dávkách...

  Komentář ze dne: 14.05.2012 14:00:56     Reagovat
  Autor: ptak - ptak
  Titulek:Plati to obecne?
  Platí to obecně?

  To znamená, že naši "nepřizpůsobiví" jsou v tom nevinně? Že jsou hladoví a lační po vzdělání, ale ten ošklivý vzdělávací systém jim ho poskytuje nevhodně a proto někteří s problémy dodělají základní školu? Takže pokud bychom je nechali, ať se vzdělávají, jak chtějí, že najednou mezi nimi bude spousta držitelů Nobelových cen, vědců, lékařů, inženýrů?

  Nějak se nemůžu zbavit dojmu, že někde soudruzi z NDR udělali chybu... A vybavuje se mi ještě jedno rčení - Snadná je jen cesta do pekla...

   
  Komentář ze dne: 14.05.2012 14:37:25     Reagovat
  Autor: Jiri Kosarek - jirkosarek
  Titulek:Re: Plati to obecne?
  S touto námitkou se setkávám často. A ano, myslím si, že to platí obecně, tedy že všichni se rodíme potenciálně "hladoví a lační" po vzdělání. Musíme si ale uvědomit, že nás ovlivňuje prostředí, ve kterém vyrůstáme (výchova rodičů, ostatní dospělí se kterými se setkáváme atd). V jednom článku jsem napsal:

  "Touhu učit má v sobě každé dítě, ale bohužel ji může zničit mnoho faktorů, od špatných rodičů, kteří jsou iracionální, násilní, kteří se snaží své dítě kontrolovat a do něčeho ho nutit, kteří ho ponižují, kteří ho nepodporují, kteří mu nedůvěřují, až po školy, kde děti nutíme učit se věci, které chceme my dospělí (resp. Ministerstvo školství), čímž jim můžeme jejich touhu učit se úplně zničit. Děti se nejlépe učí v prostředí, ve kterém se cítí bezpečně, ve kterém jsou milovány, ve kterém májí svobodu následovat své zájmy a kde je nikdo do ničeho nenutí, což je podle unschoolingu přirozené prostředí pro dětské učení"

  Posuďte sami, jestli tohle platí pro "nepřizpůsobivé", k nimž bych se tedy nerad vyjadřoval, neboť nemám dostatečné zkušenosti a znalosti, a nechci zbytečně generalizovat na základě zkresleného mediálního obrazu...

   
  Komentář ze dne: 14.05.2012 16:09:39     Reagovat
  Autor: ptak - ptak
  Titulek:Re: Re: Plati to obecne?
  víte, myšlenka unschoolingu je sice hezká, ale zrovna tak hezká byla myšlenka komunismu, leč obě nerealizovatelné. Nekladu mezi tyto dvě myšlenky rovnítko, ale všímám si, že vychází ze stejných a dle mých dosavadních zkušeností z nereálných předpokladů, že lidé jsou nesobečtí, rádi pracují a studují jen pro svůj dobrý pocit a blaho ostatních atd.

  Ale ve skutečnosti je člověk tvor sobecký a příroda je systém, který se snaží o stav, k jehož stabilitě je zapotřebí minimum energie. Člověk něco udělá pouze tehdy, když z toho pro něj vyplyne nějaká výhoda. Navíc se snaží o maximální efektivitu, tj. vyvinout minimální úsilí k dosažení maximálního užitku. Všimněte si, že studenti sociologie a filozofie si studium skutečně užívají, filozofují si, studují budhismus a další východní filozofie a náboženství. Ale pak najednou mají problémy s uplatněním svých zájmů. Prostě nejsem přesvědčen, že dítě ve věku 6 let je schopné posoudit, co se má učit a jak. Tuto volbu za něj v tomto věku musí učinit ti, kteří by za něj měli nést odpovědnost - rodiče.

  Ve vašem článku je velmi diskutabilní věta "Současný model vzdělávání stojí na zcela mylných základech." Troufám si oponovat - tento zcela mylný systém vyprodukoval letadla, televize, kosmický výzkum, medicinské úspěchy, počítače, internet a další. Tím prokázal svojí životaschopnost. Vámi popisovaný "naprosto úžasný" systém pro vzdělávání zatím nevyprodukoval nic, jen články o sobě. Prostě mě to nepřesvědčilo, že je to něco víc než jen shluk zbožných přání a nápadů. Případně ještě horší varianta - že je to jen další sociální inženýrství.

   
  Komentář ze dne: 14.05.2012 16:46:25     Reagovat
  Autor: Jiri Kosarek - jirkosarek
  Titulek:Re: Re: Re: Plati to obecne?
  Jsem ochotem o to diskutovat, protože pokud máte pravdu, tak zbytečně ztrácím čas. Jen bych se Vás chtěl zeptat, kolik jste toho o tom přečetl (a to zejména praktické zkušenosti)?

  "Ve vašem článku je velmi diskutabilní věta "Současný model vzdělávání stojí na zcela mylných základech." Troufám si oponovat - tento zcela mylný systém vyprodukoval letadla, televize, kosmický výzkum, medicinské úspěchy, počítače, internet a další. Tím prokázal svojí životaschopnost" - to je silné tvrzení. Jak jste na to přišel? Já jsem naopak přesvědčen o tom, že bychom na tom byli jako společnost mnohem lépe, kdyby nebyla zavedena státní povinná školní docházka. Přečtěte si např. tento článek (http://www.svobodauceni.cz/articles/jak-verejne-vzdelavani-mrzaci-nase-deti-a-proc. html), kde jsou uvedeny pravé důvody zavedení tohoto systému, které se vzdělávání neměly opravdu nic společného.

  A zbytek viz. můj komentář výše (14.05.2012 12:56:24)

   
  Komentář ze dne: 14.05.2012 17:31:46     Reagovat
  Autor: scobra - scobra
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Plati to obecne?
  Možná by pomohlo, kdybyste uvedl příklady známých nebo aspoň úspěšných lidí, kteří studovali formou unschoolingu. Pak by to celé možná některým zdejším dávalo větší smysl.

  Navíc zapomínáte (zapomněl jste v čláku zmínit) na jednu věc, která je pro pochopení principu unschoolingu naprosto klíčová - neregulovanou interakci mezi dětmi a dospělými. Pochopitelně, pokud by někdo zavřel do baráku děti stejného věku a řekl jim "Dělejte si co chcete," nic zajímavýho by z toho nevzešlo. Jenže ve "svobodných" školách jsou všichni jejich "obyvatelé" na stejné úrovni. Šestiletý tedy sleduje 17leté i dospělý "dozor", může si s nimi volně povídat na jakékoliv téma a sledovat je při jakékoliv činnosti (v takových školách jsou rozsáhlé knihovny, dílny, počítačové pracovny atd.). Tak dítě zjistí, co ho baví, a jak se dostat k potřebným znalostem. Pokud dítě zjistí, že by ho bavilo něco jiného, než je k dispozici, je možné potřebné věci do školy dokoupit... Navíc diskusemi a posloucháním získá i obecný přehled.

  Nebo co třeba jiný pohled na tvrzení: " Troufám si oponovat - tento zcela mylný systém vyprodukoval letadla, televize, kosmický výzkum, medicinské úspěchy, počítače, internet a další. Tím prokázal svojí životaschopnost".
  Jsme si jisti, že úspěšní vědci, medici a vynálezci studovali v klasickém školském systému klasickou cestou? A že jim takové vzdělání pak pomohlo dosáhnout potřebné výsledky? Nebylo to spíš tak, že se věnovali tomu, co je bavilo, a na školu v podstatě kašlali? Honda (kovář vyučený u svého otce) chodil do školy jen na předměty, které ho zajímaly a odmítal z nich skládat zkoušky, Einstein neměl ani střední a přesto se dostal na vysokou (kde se na poprvé odmítl věnovat všem předmětům kromě matematiky). Spousta úspěšných lidí neměla ani střední...

  Jsem tedy přesvědčen, že náš naprosto mylný systém nevyprodukoval nic. Všechno vyprodukoval systém "dělej, co tě baví, vědomosti nepotřebuješ dostávat předžvýkané ve škole, ale můžeš je vyčíst v knížkách, aniž bys do školy vůbec chodil". A na tom principu funguje unschooling :)

   
  Komentář ze dne: 14.05.2012 18:51:57     Reagovat
  Autor: ptak - ptak
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Plati to obecne?
  dost dobře si nedokážu představit realizovatelnost takové školy z ekonomických důvodů. Rozsáhlé dílny, knihovny, počítačové pracovny, pokud dítě začne bavit něco jiného, nic není problém dokoupit. Prosím neargumentovat tím, že vzdělání je nejdůležitější a získáme na to peníze ze státního rozpočtu a z dotací EU.

  K vašemu "jinému pohledu" - ano, jsem si jistý, že lékaři, kteří mě léčili či operovali, získali vzdělání klasickou cestou. Jsem si jistý, že třeba jediný nositel Nobelovy ceny za vědu, pan docent Heyrovský, získal vzdělání klasickou cestou. Jsem si jistý, že Prof. Ing. RTDr. Otto Wichterle, DrSc., kterému vděčíme za měkké kontaktní čočky, získal vzdělání klasickou cestou.

  Pokud jste přesvědčen, že náš naprosto mylný systém nevyprodukoval nic, pak vám asi nemám co nabídnout, protože jsem ho absolvoval (technické zaměření). Jaký obor jste absolvoval vy? Možná je váš obor pro unschooling vhodnější...

   
  Komentář ze dne: 14.05.2012 19:03:50     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Plati to obecne?
  Dokonce jako mali nikdy nebyli leceni za pomoci antibiotik, nekoukali se na televizi, ani nehrali akcni pocitacove hry!

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 09:33:29     Reagovat
  Autor: scobra - scobra
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Plati to obecne?
  Tím rozhodně argumentovat nebudu... Jako zastánce minimalistického státu budu argumentovat školstvím placeným z větší části ze soukromých zdrojů :)

  Ono to možná nikde nezaznělo, ale školy tohoto typu nahrazují základní a střední školu, nikoliv univerzity. Proto jsem mluvil o Einsteinovi, který se dostal na vysokou, aniž by měl maturitu (že si jí pak dodělal je jiná věc).

  Mám pocit, že tu komentují především lidé, kteří nemají dostatek informací a nebo celou problematiku vůbec nepochopili. Unschooling nevylučuje učení. Jde o to, že děti neučí učitelé, ale jiné děti, případně dospělý dozor. Na každém je pak ponecháno rozhodnutí, čím se chce zabývat - na principu klasických koníčků. Ale protože jsou v komunitě dalších několika desítek lidí s různými zájmy a můžou s nimi volně komunikovat, sledovat je při jejich činnostech, hrát si s nimi a učit se od nich, naučí se všechno, co potřebují (včetně základů jako čtení, psaní a počítání).

   
  Komentář ze dne: 16.05.2012 12:12:08     Reagovat
  Autor: ptak - ptak
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Plati to obecne?
  Ano, ale i v případě placení ze soukromých zdrojů si dost dobře nedokáži představit, jak tak finančně náročný projekt bude možné zaplatit a kdo ho zaplatí... Sponzoři? Rodiče? Při deklarované vysoké variabilitě bude neobyčejně nákladný.

  Pokud je něco víceméně standardizované, má to nižší náklady... Pokud se bude vyrábět velké množství osobních aut se 4 koly a jedním motorem, auta budou mít zcela jistě nižší cenu než kdyby auto mělo počet kol podle přání zákazníka, třeba 8, 19 nebo 5 kol a 12 motorů. Nemluvě o tom, že dospělý dozor by musel být složen ze samých renesančních lidí, odborníků v široké škále oborů. Takže drahých odborníků. Prostě standardizované vzdělání poskytne nějaké jádro znalostí, které budou vyhovovat víceméně všem, za rozumnou cenu.

  Možná, že vámi uznávaný koncept vzdělávání je vhodný pro nějakou cílovou skupinu a skutečně na trhu chybí. V tom případě máte možnost a konkurenční výhodu a můžete na soukromé bázi takové vzdělávání rozjet. Pokud budete mít absolventy, kteří budou umět lépe číst, psát, počítat, jistě s tím budete mít úspěch. Vždyť i dnes existují prosperující základní školy, gymnázia apod. na soukromé bázi (anglické školky, francouzské lyceum, waldorfské školy, ...). Divím se, že pokud je to doopravdy dobrý a provozuschopný projekt, že ho zatím nikdo nerealizoval... Třeba to bude právě z důvodů těch vysokých nákladů...

   
  Komentář ze dne: 16.05.2012 14:09:51     Reagovat
  Autor: Jiri Kosarek - jirkosarek
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Plati to obecne?
  V tuto chvíli takovému projektu podle mě brání tři věci.

  1) neinformovanost (pokud někdo o něčem neví, tak to ani nemůže chtít), což se ale postupně mění

  2) legislativa (školský zákon), taková instituce by měla buď statut školy a děti by tam mohly plnit povinnou školní docházku (v takovém případě by sice dostávala dotace od státu, ale musela by splnit přísné požadavky školského zákona, které s unschoolingem nejsou moc kompatibilní) a nebo by to byla nezávisla soukromá vzdělávací instituce, kam by chodily děti, které mají oficiální statut domácího vzdělávání (což v současnoti jde jen na prvním stupni).

  3) finanční hledisko - i když si myslím, že náklady by mohly být nižší než v případě klasických škol, stále by nebyly zanedbatelné. I rodiče, kteří by takovou instituci chtěli využívat, musí z daní platit státní systém, který nevyužívají, což je dosti nespravedlivé. Nikdy jsem to nepočítal, ale člověk za svůj život na státní školství odvede na daních obrovskou částku. Proto bych byl pro daňové zvýhodní takových rodin.

   
  Komentář ze dne: 14.05.2012 19:56:25     Reagovat
  Autor: jmak - jmak
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Plati to obecne?
  Těch opravdu superúspěšných je ale tak málo, že se dá těžko odpozorozvat, jak zásadní roli měl zrovna způsob výuky. Na Hondu, který neměl střední (Einstein nakonec přece jen odmaturoval) připadají davy lidí, co taky nemají střední a vyvážejí septiky. Richard Feynman zase úplně normálně vystudoval střední a následně univerzitu, a byl to jeden z největších vědců dvacátého století.

  Protože Honda ale prorazil bez formálního vzdělání, je automaticky formální vzdělání špatné a proto pryč s ním.

   
  Komentář ze dne: 14.05.2012 20:06:59     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Plati to obecne?
  Neda se usuzovat na zaklade nekolika malo jedincu (pak by skolstvi bylo naprosty propadak, staci se podivat na to, kolik z tech nejbohatsich a nejuspesnejsich lidi bylo vyhozeno, nebo odeslo ze skoly. Z top ten tusim jen Balmer dostudoval a to jeste prerusil postgradualni studium.

  Ale je snad logicke, ze skoly nemuzou vyhovovat tem nejlepsim a tem nejhorsim. Musi vyhovovat stredu a nejlevnejsi zpusob vyuky je od zacatku formovat zaky do tvarne masy. Skola muze sem tam nekomu pomoct, ale kvuli zprumerovani pozadavku brzdi lidi v procesu sebezdokonalovani v jimi vybranem oboru a pokud se nekdo chce necemu venovat nadprumerne, pak to musi delat mimo skolu, nebo skole navzdory.

   
  Komentář ze dne: 14.05.2012 21:22:27     Reagovat
  Autor: jmak - jmak
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Plati to obecne?
  A pak ještě Larry Page, Sergej Brin, Eric Schmidt, z těch, co nemají sice tolik peněz, ale za to mají moc třeba Paul Wolfowitz a jeho kamarádi z University of Chicago... rozhodně by se jich pár ještě našlo :)

  Jinak ale v zásadě souhlasím, jde prostě o to schopnější a cílevědomější jedince včas rozpoznat a neházet jim klacky pod nohy a zbytku vnutit aspoň nějaký minimální standard.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 00:13:40     Reagovat
  Autor: Geo - geo
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Plati to obecne?
  No, ja myslim, ze Einstein dosahl svych vysledku diky tomu, ze se narodil v Ulmu. Coz je asi tak silne tvrzeni, jako to vase, ze to bylo diky tomu, ze se vykaslal na skolu. To ostatne udelalo i spousta jinych uspesnych lidi. Jen bych se teda neopovazil tvrdit, ze to je podminka dostatecna.
  Mimochodem, zajimalo by mne, koli tech unschoolingovych studentu by dnes dalo v 16 letech prijimacky na ETH v Zurychu s nadprumernymy znamkami v matice a fyzice (viz. Wiki). Tak opatrne s temi slavnymi, ktere si berete za priklad. (Nevim, teda jestli mel stredni, ale mel Svycarskou maturitu (taktez Wiki)).

   
  Komentář ze dne: 14.05.2012 18:16:19     Reagovat
  Autor: ptak - ptak
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Plati to obecne?
  neřekl bych, že úplně ztrácíte čas, pokud vás to baví, tak vám to může přinést nějaké vedlejší efekty, které se vám budou hodit. Budete schopen diskutovat, hledat argumenty apod., to není nikdy k zahození...

  Ale vzhledem k tomu, že nejprodávanější noviny v ČR jsou Blesk, tak vážně nevidím jako pravdivé to, že lidé jsou většinou inteligentní a bažící po vzdělání.

  A k vašemu dotazu, jak jsem přišel na to, že současný model vzdělávání má své výsledky: Výzkum se většinou odehrává na těch ošklivých tradičních univerzitách. S hmatatelnými výsledky. Nevybavuje se mi momentálně žádný nositel Nobelovy ceny, který by prošel úžasným vzděláním dle unschoolingu. Žádný vynález z unschooling vzdělávání si nevybavuji. Proto takto uvažuji...

  Já nezpochybňuji, že vyjímečný talent jako třeba byl Einstein, se prosadí i bez klasického vzdělání. Ale zase je zapotřebí si uvědomit, že z jedné vyjímky nelze udělat pravidlo.

   
  Komentář ze dne: 14.05.2012 19:57:27     Reagovat
  Autor: Jiri Kosarek - jirkosarek
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Plati to obecne?
  Těžko se diskutuje, když každý mluvíme o něčem jiném a chápeme věci trochu jinak.

  "Ale vzhledem k tomu, že nejprodávanější noviny v ČR jsou Blesk, tak vážně nevidím jako pravdivé to, že lidé jsou většinou inteligentní a bažící po vzdělání." - Opět z toho, co jsem přečetl, tak mi vychází, že tato situace je výsledkem povinné školní docházky, která ničí zvědavost, která nepodporuje kritické myšlení, která z učení dělá něco, co je povinné, kvůli čemuž si k tomu mohou děti vytvořit odpor atd atd.

  A aby bylo jasno, o vysokých školách v článku není ani slovo. Pokud vím, tak vysoké školy povinné nejsou, tudíž s tím nemám v zásadě problém. (i když nesouhlasím s tím, jak nyní vysoké školy vypadají, s vyšším vzděláním nenám problém). Pokud někoho něco opravdu zajímá a chce se tím živit, je na něm, jestli půjde na vysokou školu nebo jestli zkusí jinou cestu.

  "Žádný vynález z unschooling vzdělávání si nevybavuji. Proto takto uvažuji..." - Co takhle např. Thomas Edison? Ten pokud vím strávil v tradiční škole pouhé tři měsíce a poté už se vzdělával sám.

  Co hlavně kritizuji je povinná školní docházka a podoba škol, které jsem v jednom článku popsal následovně: "zavíráme cca 25 věkově oddělených dětí do tříd, kam musejí chodit každý všední den po dobu minimálně devíti let, kde musejí dodržovat pravidla, na která nemají žádný vliv (ať už dávají či nedávají smysl), kde musejí poslouchat dospělé, kde se musejí učit to, co jim dospělí nadiktují, na což opět nemají žádný vliv, kde se musejí učit stejným tempem jako všichni ostatní ve třídě, i když každé dítě je unikátní ve svém stylu a rychlosti učení, kde během vyučování musejí potichu sedět přesně 45 min na místě, kam musejí chodit, i když je někdo šikanuje atd. Sám jsem to vždy považoval za normální, neboť jsem tím prošel stejně jako všichni ostatní. Nyní mi to ale již přijde naprosto absurdní, nepotřebné a pro děti velice škodlivé."

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 09:39:44     Reagovat
  Autor: scobra - scobra
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Plati to obecne?
  Problém je, že zdejší diskutující diskutují, aniž by si o problematice cokoliv zjistili. Holt jim nedošlo, že v takhle krátkém článku nemůže být uvedeno všechno. To je celé. Taková diskuse ale nemá cenu...

  Jo Edison to byl... Jsem si nemohl vzpomenout, tak jsem ho ani neuváděl :)

   
  Komentář ze dne: 14.05.2012 22:36:18     Reagovat
  Autor: moussa - Janík
  Titulek:Re: Plati to obecne?
  u nepřizpůsobivých potenciál nepochybně je. Jsou schopni naučit se věci, které třeba vy nebo já neumíme a nejspíš umět nebudeme. Jen prostě o "náš" způsob vzdělávání nemají zájem. Na tom není nic divného, náš způsob vzdělávání není ten jediný a správný a navíc žádný vzdělávací systém nezajistí, že budou všichni vzdělaní vědci, lékaři nebo inženýři. Přesněji Unie na tom pracuje a má kvóty, ale to bude vzdělání k ničemu.

  obecně platí, že všechna mláďata mají tendenci se učit nové věci, napodobovat dospělé a tím se učit a také je pro ně spousta věcí zajímavých, protože jsou nové a nepoznané.

  Komentář ze dne: 14.05.2012 15:45:51     Reagovat
  Autor: ! - iFos
  Titulek:Nevychovaní parchanti?
  Až moc mi to připomíná nynější tak módní "výchovu-nevýchovu". Dát dítěti najevo, kde jsou hranice je podle mého názoru potřeba a to tenhle způsob "výchovy" nedělá ...

   
  Komentář ze dne: 14.05.2012 16:09:30     Reagovat
  Autor: Jiri Kosarek - jirkosarek
  Titulek:Re: Nevychovaní parchanti?
  V článku je uvedeno: "Naproti tomu unschooling pokládá děti za plnohodnotné lidské bytosti, ke kterým bychom se měli chovat se stejným, ne-li větším respektem, jež dopřáváme dospělým. To například znamená nikdy je fyzicky netrestat, nenadávat jim, nekřičet na ně, nebýt iracionální, neponižovat je, nebagatelizovat jejich zájmy." To je podle mě z hlediska výchovy základ, který bychom jako rodiče neměli překračovat a co bude nad rámec těchto základů pak záleží na konkrétních rodičích. A pokud někdo zachází až do extrému, že svému dítěti nechává úplnou volnost, tak je to jeho věc, já s tím nesouhlasím a ani unschooling nic takového neříká.

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 16:49:32     Reagovat
  Autor: ! - iFos
  Titulek:Re: Re: Nevychovaní parchanti?
  Ano, právě ta věta v uvozovkách mne k tomu názoru přivedla. Dítě prostě ještě NENÍ plnohodnotná a zodpovědná lidská bytost, pokud je k tomu donutíte, tak mu berete bezstarostné dětství (a znám takový případ ve svém příbuzenstvu - matka neunesla odchod manžela a veškerou zodpovědnost za vše přenesla na jejich syna - geniální matematik, ale díky tomuhle dodnes neskutečný nervák). Dítě má mít respekt k rodičům (pokud si respekt zaslouží, ale na to přijde až později), ne naopak. Já také nechovám respekt ke každému, jen k tomu, kdo si ho zaslouží a k tomu vedu i své děti. V ojedinělých případech osobně u mých dětí sáhnu i k fyzickým trestům (nebylo to třeba už několik let ani u jednoho z mých třech dětí, ale právě proto, že se "nevychovávají" samy), hlas na ně ovšem někdy, když je třeba, zvýším. Iracionální nejsem, neponižuji je a ani nebagatelizuji jejich zájmy, to je asi to jediné z té věty s čím souhlasím. Já jsem zastánce tradiční výchovy, která na mě žádné následky nezanechala a myslím si, že ze mne vychovala čestného, spolehlivého a zodpovědného člověka s dostatečně zdravým sebevědomím i dostatečnou sebereflexí (která dnešní mládeži mnohdy hodně chybí, což považuji za přímý důsledek právě té módní volné "výchovy").
  PS: Před časem jsem sem do nějaké diskuze psal svůj zážitek z čekárny u dětské doktorky, kde jsem byl s jednou z dcer. Byla tam holčička, cca 6 let, která byla matkou zcela evidentně "vychovávána" tím vaším volným a respektujícím stylem. Dělala si tam co chtěla včetně okopávání stěn i maminky a hysterického vztekání se, přičemž maminka se nezmohla na nic jiného, než na tiché (a zoufalé) neustálé opakování, že tohle se nedělá, protože ... a dítě ji úspěšně ignorovalo. Naštěstí pro maminku bylo dítě dost inteligentní na to, že to nezkusilo i na mne nebo moji dceru - dostaly by nevybíravou výchovnou lekci obě dvě. Takhle mi to bylo jedno ...

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 16:55:35     Reagovat
  Autor: Arnold J Rimmer - Arnold J Rimmer
  Titulek:Re: Re: Re: Nevychovaní parchanti?
  Stále mám před očima praktický příklad unschoolingu z okolí. Chlapec studoval zásadně stylem "co mne nebaví, na to prdím". Výsledek? Nedostavil se k maturitě ani na druhý pokus na druhé škole. Zdůvodnění? "Moc těžký, nebaví mne to a na nic to nepotřebuju. Zabalím to rovnou."

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 17:06:22     Reagovat
  Autor: lojza suchanek - lojza
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Nevychovaní parchanti?
  Nejlepsi na tom vsem je, ze se muze lehce stat, ze ma pravdu :-))
  Ja zatim kde jsem pracoval (a to je mi 36 let), tak nikde se neresilo, jakou mam skolu. Vsude se ale resilo, co umim...
  (pravda, nekde po me pak chteli kopii toho vysvedceni, ze to potrebuji pro nejaky urad asi..ale kdybych mel zakladku, nebylo by co dokladat)
  Pokud onen dotycny tedy bude delat nejakou praci, kterou umi a kde to zamestnavateli je zcela jedno, jake ma vzdelani...Proc ne :-)
  (osobne stejne uprednostnuji vyucni list v nejakem perspektivnim oboru, nez maturitu. Podle mne je to mnohem vic, neco opravdu umet v realu - trebas soustruznik je podle mne 1000x vic, nez nejaka maturita z gymplu)

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 17:12:44     Reagovat
  Autor: Arnold J Rimmer - Arnold J Rimmer
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Nevychovaní parchanti?
  Znam minimálně dva lidi, kteří nastoupili do dobře placeného zaměstnání u privátní firmy a aby o něj nepřišli, případně měli postup, horkotěžko tu maturu dodělávali. S malými dětmi na krku a rozestavěným barákem na hypotéku. Tož tak na světě. Flákárna se vymstila. Čas je drahej.

  Tolik k tomu "měl možná pravdu".

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 17:17:57     Reagovat
  Autor: ! - iFos
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nevychovaní parchanti?
  Moje žena si nyní dodělává dálkově maturitu a mne v práci tlačej do vejšky, abych mohl zastávat vyšší pozici :-(

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 17:31:48     Reagovat
  Autor: Arnold J Rimmer - Arnold J Rimmer
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nevychovaní parchanti?
  To vám nezávidím. Běžný provoz rodiny, vydělávat prachy a do toho dodělávat školu musí být pěkná zabíračka.

  Navíc, co si budem namlouvat, čím je člověk starší, tím hůř to jde. :(

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 17:44:39     Reagovat
  Autor: ! - iFos
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nevychovaní parchanti?
  Máš pravdu. Proto já tu vejšku odmítl hned (jsem víceméně jedinej živitel celý rodiny a když to lehce přeženu, tak už mi vlastně táhne na padesát) a jestli žena dodělá tu školu je taky ve hvězdách, protože si teď aspoň přivydělává úklidem ráno od sedmi do jedenácti a večer od jednadvaceti do třiadvaceti :-( Takže ani spánku moc nedáme :-( K tomu má na starost komplet domácnost i děti (kromě úkolů z geometrie, jako bývalý strojní konstruktér jsem si tohle vzal za své), protože já mám dvě práce :-( A doba je teď fakt hodně zlá. Už zcela reálně uvažuju, že začnu do práce chodit pěšky, protože už nám ani na ten benzín skoro nezbývá :-(

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 17:53:45     Reagovat
  Autor: Arnold J Rimmer - Arnold J Rimmer
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nevychovaní parchanti?
  Rád bych napsal teďka něco optimistickýho, ale fakt nevím. Doba je opravdu zlá. Ale dokud bojujeme a je oč bojovat, je to vlastně ještě dobrý.

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 18:00:44     Reagovat
  Autor: ! - iFos
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nevychovaní parchanti?
  Jó, dokud mám na jídlo pro celou rodinu, zbyde mi i na postupné rozšiřování zásob nábojů, benzín a ještě si aspoň jednou za měsíc pro sebe můžu koupit nějakou blbost do litru, tak jsme na tom ještě slušně ... ale už je to fakt na hraně :-( Už jsem dospěl do stádia, že zcela reálně začínám zvažovat, že se přemůžu a půjdu zažádat o přídavky na děti ... ale zatím jen zvažuju ;-) Ale aspoň by to ženě zaplatilo zdravotní "pojištění", aby nemusela tvrdnout na pracáku :-(

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 17:43:26     Reagovat
  Autor: lojza suchanek - lojza
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nevychovaní parchanti?
  Aktualne jiz cca 4 roky pracuji u spolecnosti, kterou vubec nezajimalo moje vzdelani, ale dosahovane vysledky. Jelikoz ty mam, nemam problem. Kdybych vysledky nemel, nepomohly by mi ani 4 vysoke skoly.
  Nerikam, ze to tak je vsude - ale leckde ano. To same se tykalo meho predchoziho zamestnani, a i toho predtim (tam to bylo vubec "kuriozni". Majitel firmy delal vyberove rizeni na IT technika stylem : Tady mate rozbity PC, spravte ho. Tady mate otazky z praxe, zodpovezte...Mezi cca 50 uchazeci jsem to vyhral. Asi mesic na to se me ten clovek zeptal, jestli mam maturitu, ze to potrebuje pro nejake urady)
  Btw trebas dnes pracuji za nekolikanasobek prumerne mzdy, aby si nekdo nemyslel, ze delam kopace vykopu, kde skolu opravdu nepotrebuji:-)

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 18:54:25     Reagovat
  Autor: pivko - pivko
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nevychovaní parchanti?
  No jo, to je stará známá pravda, jenomže to je víc než čím jiným výsledkem prachobyčejného zmrdství v těch firmách, kde jsou dneska na všechno tabulky a prezentace a skutečný nadání a výsledky za nima často nelze rozeznat. Podle mě by to mělo být tak, že vzdělání je rozhodující pouze na počátku kariéry, protože tam holt není jak jinak uchazeče od sebe odlišit. Pokud ale někdo pracuje ve firmě 5 let, jsou s ním spokojený, ale na vyšší pozici radši vezmou někoho zvenku, protože v HR tabulkách mají, že musí mít vejšku, jde o naprosto neomluvitelnou zhovadilost (děje se bohužel dnes a denně, já vím).

  A to ještě u nás je to aspoň třeba jen na úrovni má školu / nemá školu. Třeba v Americe jde ale prestiž vysoké školy, na které dotyčný studoval, celou kariéru s ním.

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 19:09:01     Reagovat
  Autor: Arnold J Rimmer - Arnold J Rimmer
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nevychovaní parchanti?
  To je právě to mrzuté na celé věci.

  Člověk někdy nemusí za celý život doklad o vzdělání vytáhnout. A jindy na něm může sakra záležet. Záleží kam se na které křižovatce jeden vydá a kam jej to zavede.

  Kdo tohle může v +- osmnácti letech nějak zodpovědně rozhodnout, když vůbec nemá páru, kam ho život zavede?

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 19:14:44     Reagovat
  Autor: OC - ocs
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nevychovaní parchanti?
  Tak vzhledem ale k tomu, že vzdělání nebolí, na škole je dobrá zábava a s profesory se fajn chlastá, je řešení nastíněného dilematu celkem snadné, ne?

  Já diplom až dosud za celý život vytahoval jen jedinkrát (a to zrovna nemělo ani blbý smysl -- z mně naprosto nepochopitelného důvodu jej chtěli vidět, když jsem zakládal živnost). Nicméně tomu, že jsem studoval, jsem upřímně rád, a považuji to za naprosto excelentně strávený čas.

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 19:25:43     Reagovat
  Autor: Arnold J Rimmer - Arnold J Rimmer
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nevychovaní parchanti?
  Jak to tady tak čtu, tak některé to bolí přímo fyzicky. Rozhází je i sem tam nějaký letopočet nebo nedejpánbu vzoreček. :))

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 19:33:07     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nevychovaní parchanti?
  No, OC patrne nemluvi o zakladni skole, navic nekoho muze tesit ucit se nazpamet celni predstavitele komunistickych stran, nebo datum upaleni Jana Husa, nekoho zase, kdyz se necha zbicovat od dominy...

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 19:42:39     Reagovat
  Autor: Arnold J Rimmer - Arnold J Rimmer
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nevychovaní parchanti?
  Jistě. Naše školy spravuje Svaté Oficium.

  Je naprostým zázrakem, že je většina populace schopna si dojít alespoň pro neurol, aniž by se neustále roztřeseně ohlíželi přes rameno s bázní v očích.

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 17:16:09     Reagovat
  Autor: ! - iFos
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Nevychovaní parchanti?
  No tak maturita z gymplu je opravdu jenom papír pro vysokou školu jakéhokoli zaměření, nejlépe humanitního, protože na odborných se gympláci obvykle minimálně první rok příliš nechytají. Ale třeba průmyslovky těm studentům ty základy dají (přestože polovinu toho co se naučili ve škole se v praxi musí zase rychle odnaučit, ale to mají inženýři několikanásobně horší a ti navíc trpí iluzí, že když jsou inženýři, tak vše vědí nejlépe).

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 17:45:57     Reagovat
  Autor: lojza - lojza
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nevychovaní parchanti?
  Tohle muzu posoudit - delal jsem prumyslovku, NASTESTI me z ni v druhaku vyhodili. Presel jsem na ucebni obor s maturitou, v podstate UPLNE STEJNY obor.
  Ja odesel s hromadou praxe a okamzite jsem mohl jit neco delat. Co jsem se bavil s klukama, z prumyslovky odesli se spoustou teoretickych znalosti, ktere jsem ja ani nemel, ale ze by neco umeli, to sami priznavali, ze ani nahodou...
  (u nas ve ctvrtaku 1 tyden praxe, 1 tyden skola. Na prumce za 14 dni tusim 3 hodiny praxe. V ramci skoly...u nas v ramci nejake firmy...takze kdo se asi vic naucil...)

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 17:50:31     Reagovat
  Autor: Praetorian - XIV
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nevychovaní parchanti?
  Ivan s Voloďou opravují žumpu. Ivan vleze mezi hovna, řekne Voloďovi: "Podej mi klíč."
  Voloďa mu ho podá, Ivan se nadechne, ponoří se dolů, vynoří se, řekne si o jiný klíč, zase se ponoří, a takhle se to opakuje asi tak třikrát. Ivan pak vyleze, všechno z něj kape, zapálí si cigáro a povídá:
  "Vidíš, Voloďo, kdybyses líp učil, nemusel bys jenom klíče podávat!"

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 17:58:38     Reagovat
  Autor: lojza suchanek - lojza
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nevychovaní parchanti?
  Asi jsem mel napsat obor, aby nedochazelo k omylum:-)
  Obor byl tusim "mechanik elektronik pro ridici a cislicovou techniku". A zatimco na prumce se ucili pocitat lasery, tak my jsme opravovali autoradia, televize a s mistrem odborneho vycviku jsme staveli analogovy satelit.

  Po maturite mi trvalo 4 dny, nez jsem sehnal praci...z toho jsem si ty 3 dal jako takovy odpocinek..

  A jaka je situace dnes? Dobry soustruznik je pracovnik placeny zlatem...Kez by se moje deti chtely vyucit nejprve nejakemu remeslu - at si pak klidne dodelaji maturitu i vejsku,kdyz je to bude bavit..ale kez by nejprve neco umely...

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 18:04:30     Reagovat
  Autor: ! - iFos
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nevychovaní parchanti?
  Obávám se, že jsi tu analogii nepochopil, přestože (nebo právě proto), že jsi na rozdíl ode mne zcela střízliv ...

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 17:51:29     Reagovat
  Autor: ! - iFos
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nevychovaní parchanti?
  No já jsem dělal celkem úspěšně 7 let vývojovýho konstruktéra v automobilovým průmyslu a odešel jsem jen kvůli penězům, protože se nám narodil syn. Ona prumka, kterou jsem absolvoval byla asi trochu atypická, protože to byl odkládací prostor pro soudruhům nepohodlné vysokoškolské profesory a profesorky, takže ta úroveň tomu asi i celkem odpovídala ...

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 17:54:40     Reagovat
  Autor: ! - iFos
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nevychovaní parchanti?
  Jo a té praxe jsme měli taky dost, umím na soustruhu, frézce i svařovat a kovat ...

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 17:06:22     Reagovat
  Autor: mjfox - mjfox
  Titulek:Re: Re: Re: Nevychovaní parchanti?
  ad P.S.: To je taková ta "volná výchova", o tom koluje na netu pěknej článek:

  domazlicky.denik.cz/zpravy_region/zamysleni-jak-vypada-nezvladnuta- volna-20091227.html

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 17:24:06     Reagovat
  Autor: ! - iFos
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Nevychovaní parchanti?
  Tahle historka se vyprávěla už před dvaceti lety s tím rozdílem, že ten mladík byl tehdy pankáč. Ale jinak dobrý a souhlasím.

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 19:49:38     Reagovat
  Autor: mjfox - mjfox
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Nevychovaní parchanti?
  Taky jsem to asi znal dřív s pankáčem, ale teď jsem našel jen tuhle verzi.

   
  Komentář ze dne: 14.05.2012 16:18:23     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:Re: Nevychovaní parchanti?
  Moderni vychova klade duraz na nesmyslne pokyny, sem tam absolutni volnost, sem tam zodpovednost za cizi konani, obcas reci o netrestani, obcas mlaceni nejakymi predmety (napriklad talir je vhodna vychovna pomucka) do hlavy v ramci trestu, provadenem v hysterickem amoku nektereho z rodicu. Tohle uci dite poznavat hranice dnes. Vest dite ke zodpovednosti je lepsi, mnohem lepsi, nez soucasna vychova-nevychova.

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 16:50:45     Reagovat
  Autor: ! - iFos
  Titulek:Re: Re: Nevychovaní parchanti?
  S poslední větou absolutní souhlas.

  Komentář ze dne: 14.05.2012 18:32:05     Reagovat
  Autor: sojka - sojka
  Titulek:utopia
  Autor tohto clanku zije v nejakej kuzelnej krajine kde si ziaci ( a hlavne ti mladi ) vo velkom uvedomuju vyuzitelnost vzdelania a valne a s nadsenim sa rutia do riesenie tych najtazsich matematickych uloh a fyzikalnych problemov. A ked uz vsetky tieto svoje predispozicie slobodneho cloveka vyuziju tak sa s vervou pohrnu do dobrovolnej skoly kde s usmevom napisu pisomku aby ukazali ostatnym ako vyborne sa pripravili a ake potesenie im to vsetko robi. A to samozrejme za skvelej discipliny a respektu k ucitelom.

  A potom prideme do realnej skoly kde su ziaci polozeni na absolutny vrchol potravinoveho retazca a nedaj boze na nich nakricat - pretoze chyba je vzdy v ucitelovi. Pravdepodobnost, ze by bol ziak uply debil a bol pravoplatne trestany neexistuje. A ak by sa aj nahodou zacalo ukazovat, ze ucitel bol v prave tak sa zdivhne telefon, rodicia sa trochu povyhrazaju sikanou a medialnym skandalom a ucitel je zase ten co ma iba povinnosti ale nema ziadne prava. Ziaci SU prirodzene lenivi, nemaju potuchu co je pre nich dobre a co nie. Vlastnu debilitu si ospravedlnia tym "ze oni su skor na jazyky ako na matematiku" a po serii neuspechov zapricninenych z tretiny nedostatkom nadania a z dvoch tretin vlastnou hlupostou sa vyberu na fundovanu skolu v Hornom Hroznekove, kde obdrzia velevyznamny titul no este predtym sa zacnu tak okolo 3-tieho rocnika stazovat, ze skolstvo je mizerne a nepripravilo ich na realny zivot.

  Nechcem hovorit, ze mame v skolach zaviest fasizmus, ale iba urcita davka prisnosti zabezpeci dostatocnu disciplinu potrebnu pre buduci rast. Pokail niekomu donekonecna ustupujete a vsetko dostane zadarmo nema potrebu rastu, jedine k comu to nakoniec povedie je, ze az mu skoncia zlate casy ked sa onho starali ostatni tak sa bude stazovat co to ma znamenat, z coho ma zit, kde ma zobrat peniaze a hlavne kto je za to vsetko zodpovedny. Ohliadnut sa spat a obvinit sam seba ho ale zrejme nenapadne.

   
  Komentář ze dne: 14.05.2012 18:41:57     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:Re: utopia
  ...kde si ziaci ( a hlavne ti mladi )...

  ...Pravdepodobnost, ze by bol ziak uply debil a bol pravoplatne trestany neexistuje...

  ...a ucitel je zase ten co ma iba povinnosti ale nema ziadne prava. Ziaci SU prirodzene lenivi, nemaju potuchu co je pre nich dobre a co nie. Vlastnu debilitu si ospravedlnia ...

  ...po serii neuspechov zapricninenych z tretiny nedostatkom nadania a z dvoch tretin vlastnou hlupostou...

  ...iba urcita davka prisnosti zabezpeci dostatocnu disciplinu potrebnu pre buduci rast.

  Amen.

  A uplne nejhorsi je to spiknuti zaku, kdy vsichni dostanou z testu petku a nekdo by si dovolil rict, ze za to muze ucitel, ze?

  Podobne kecy jsem slysel uz mockrat. Nejcasteji od tech nejmene schopnych kantoru.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 04:45:05     Reagovat
  Autor: sojka - sojka
  Titulek:Re: Re: utopia
  Ja som zase pocul kopu kecov typu "kantor/system je neschopny" od ziakov - a to hlavne od tych najblbsich/najlenivejsich.

  Sam mam za sebou jeden ci dva roky v skole a este nikdy som nevidel ba dokonca ani len nepocul o pisomke kde vsetci dostali patku. Aj na skolach zdruzujich tych najslabsich ziakov sa vzdy najde excelentny student so skvelymi studijnymi vysledkami zatial co ostatni trvrdia, ze ucitel je neschopny pripadne nebolo mozne sa naucit urcite kvantum uciva. (co je nakoniec ostane v priamom logickom rozpore s tym, ze niekto bol schopny excelovat) Netvrdim, ze kazdy sa ma zazracne otocit v akademika a ziarit vo vsetkych moznych smeroch, ale hadzat vsetko za vinu ucitelom a skolstvu je blbost. Nechajme nejaky kredit aj tym nasim ratolestiam, pre ktore je vrchol nezavislosti a coolmetru chodit poza skolu. Budme k sebe uprimni, keby sme zaviedli pisomky ako moznost a nie povinnost, kolko ziakov by sa svedomito pripravolo a absolvovalo ich? Dokonca aj na vysokych skolach kde by mali byt ludia uz dospeli a rozumni je vidiet trend, ze vsetko co je volitelne je nakoniec uplne ignorovane, tak potom co cakate od 10 rocneho dietata?

  P.S. Zda sa, ze doslo k miernemu nedorozumeniu mojho prispevku. Ja som tvrdil, ze ziaci su prirodzene lenivi a k tomu aby nieco skutocne spravili je treba ich do urcitej miery postrkovat. To, ze su ziaci prirodzene blbi s tym nema spolocne ale rozhodne by sme nemali zabudnut na fakt, ze aj taki su.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 07:07:24     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:Re: Re: Re: utopia
  Ja to zazil. Opakovane. I pri zkouseni. Kdo se snazil, byl zlikvidovan serii nejednoznacnych otazek s jedinou spravnou moznosti, jak odpovedet. Velmi oblibene.

  V tomto pripade je chozeni za skolu (Volne cituji Zemana pri projevu z roku 1989) tim nejlepsim pro nase vzdelani, co muzeme udelat. Pisemky jsme zrusili v Dejepisu tusim v sedme tride. Vliv na pocet zaku, uspesnych na olympiadach a pocet zaku, uspesnych v testech na gympl (spolecenskovedni zaklad) byl kladny.

  Na vysokych skolach jsou nepovine volitelne predmety (povine volitelne pochopitelne ne, ty nepocitam) vetsinou z tech nejoblibenejsich. Ano, vyjimky jsou, beckovy predmet, delany pro maximalne 90 lidi, navstevovalo okolo 140, sedeli vsude na zemi, plno bylo i v hodinach, kdy ucast nebyla vyzadovana, naopak bylo receno, ze venku je krasne a ze tse divi, ze vubec nekdo prisel.

  Deti jsou prirozene zvidave a vcelku inteligentni (krom vyjimek, patricich do zvlastnich skol a i tak muzou vyniknout uzasne talenty, zanam jednoho, co nepozna rozdil mezi stokorunou a tisicovkou, ale takove kosiky, jako umi plest on, jsem jinde nevidel. Jednou jsem videl porad na discovery o nejakem slavnem kosikari, rekl jsem mu o tom a on ne ze by to okopiroval, ale dokonce vylepsil). Ztrata motivace prichazi ve skole.

  Kolik tvych zaku projevilo zajem o nauceni se nemecke Basne? Kolik o zaklady fyziky (rovnovaha, paka...), kolik o biologii a paleontologii? To, o ktere se staravam, to zatim zajima. Uz se tesim, jak mu to skola znechuti.

  "Jaky je rozdil, mezi pedofilem a pedagogem? Pedofil ma deti skutecne a uprimne rad."

  Znam par od prirody blbych deti. Znam strasnou spoustu od nevimceho silene blbych a zlych, zakernych ucitelu.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 09:24:54     Reagovat
  Autor: Jiri Kosarek - jirkosarek
  Titulek:Re: Re: Re: utopia
  Uz to tady zaznělo víckrát, že děti jsou přirozeně líné a samy by se nic nenaučily. Jak potom vysvětlíte školy jako je např. Sudbury Valley, kde si muzou deti od 4 do 18 delat co chteji. Žadné třídy, žádné známky, žádná hierarchie... Takové školy-neškoly už fungují desítky let a mají tisíce absolventů, o kterých jsem toho hodně četl. Jaktože se mnoho z nich dostalo na vysokou? Jaktože se z nich stali normální inteligentní lidé, kteří v mnohém převyšují klasické školní děti? S tou vaší teorií to moc kompatibilní není, nemyslíte?

  Jak vysvětlíte např. tento výborný článek 15ti letého unschoolera? http://www.svobodauceni.cz/articles/vzdelavani-pohledem-svobodneho-oka.html

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 11:31:28     Reagovat
  Autor: sojka - sojka
  Titulek:Re: Re: Re: Re: utopia
  Nie som ucitel. Ziakov hodnotim podla toho co som videl a vidim okolo seba. Ked uz tu boli nacrtnute vysoke skoly tak mozem trochu operovat s nimi. Zacina to samotnou volbou. Ti, ktori nie su uplne pevne presvedceni si vzdy vyberaju to najlahsie s nejakou spolocnostou chybne pripisovanou vahou (obycajne rozne humanitne smery). A ak to aj na nejakych stiahne na technicky smer s vidinou velkeho zarobku, ktory vsetci proklamuju (v sucasnej dobe napr. informatika) tak az pride na lamanie chleba a vyber volitelnych predmetov kazdy skoci po tom najlahsom. Predmety ako "Legislativa v inofrmacnych systemoch" praskaju vo svikoch pretoze su ukoncene trojstranovym nicim o nicom. Na druhu stranu uzitocne odborne predmety zname tym, ze vyzaduju usilie zyvaju prazdnotou pretoze by na nich bolo nedajboze nieco robit.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 14:35:53     Reagovat
  Autor: Jiri Kosarek - jirkosarek
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: utopia
  Takže jinými slovy neznáte nikoho, ani jsem nečetl o nikom, kdo neprošel současnou povinnou školní docházkou, je to tak? Jak tedy můžete vědět, jak vypadají děti, které tím neprojdou, jak se chovají? Často používám tohle přirovnání. Představte si, že celý život pracujete v zoo a mimo jiné se staráte o opice, aniž byste kdy viděl nebo četl o opicích ve volné přírodě. Opice v zoo mají totiž tendenci být agresivnější než když jsou ve volné přírodě. A teď k vám přijdu a začnu vám tvrdit, že opice ve volné přírode jsou mírumilovné, šťastné a družné, neboť jsou ve svém přirozeném prostředí. A vy začnete oponovat, že to není pravda, že opice jsou přirozeně agresivní...

  Vidíte tu podobnost? Já tvrdím, že současná podoba škol je jako klec v zoo a děti se kvůli tomu chovají, tak jak se chovají. Není to jejich přirozené prostředí. A pak také tvrdím, že ve svém přirozeném prostředí jsou děti zvídavé, rádi se učí a jsou motivované. A vy, aniž byste kdykoliv četl o dětech v takovém prostředí mi tvrdíte, že nemám pravdu...

  Jestli si mohu vypůjčit jeden zdejší komentář: "Má sestra byla vzdělávána doma (ne, není blbá, naopak). Do 5. třídy se nadšeně učila, ve srovnávacích testech znova a znova překvapovala nadstandardními znalostmi, třeba o Karlu IV. věděla všechno, co mohla vyčíst a dovědět se.
  Když přišla do 6. třídy na státní školu - a to ještě docela dobrou, do půl roka ji totálně otrávili, učení ji přestalo bavit, byla demotivovaná a začala to flákat."

  A přesně o tom to je.

  Takže prosím, nejdříve si něco přečtěte o "opicích ve volné přírodě" a až pak je možné o tom diskutovat.

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 16:20:32     Reagovat
  Autor: sojka - sojka
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: utopia
  Moje pozorovania su dostatocne z prvej ruky (manzelka mojho brata je ucitelka na obchodnej akedemii) a ja som stale povazovany za studenta (aj ked uz na velmi vysokom stupni). V dobe ked som este studoval v CR som videl na vlastne oci ako studenti flakali co len mohli a nadavali na ucitela ked pozadoval urcite minimum zo zaverecnej skusky (ake zverstvo).


  V sucasnej dobe som vyskumny student v Japonsku a situacia je tu znacne odlisna. Osobne povazujem japonske nasadenie za prehnane ked ziaci stravia polovicu dna v skole a potom ihned idu do laboratoria kde zostavaju kludne aj do deviatej vecer (celkovy cas, ktory venuju studiu je s tym v cesku neporovnatelny). Stale vsak plati to, ze toto obrovske pracovne nasadenie je vynutene (zcasti samotnou skolou, zcasti obrovskou konkurenciou ostatnych). Osobne si myslim, ze idealne by bolo keby sa u nas uchytilo nieco podobne avsak nie v tak prehnanej forme, resp. skor ako davat studentom absolutnu volnost najst smer, ktory by ich donutil sutazit medzi sebou a z vlastnej iniciativy byt lepsi ako ostatni.

   
  Komentář ze dne: 14.05.2012 19:19:21     Reagovat
  Autor: Stoupa - Tomas K
  Titulek:Re: utopia
  Fašismus do škol zavést opravdu není potřeba... ten tam už totiž je.

  Totalitní charakter dnešního vzdělávání asi nejlépe ukazuje následující video:
  http://www.youtube.com/watch?v=YR5ApYxkU-U

   
  Komentář ze dne: 15.05.2012 09:35:34     Reagovat
  Autor: LWG - LWG
  Titulek:Re: Re: utopia
  Nějaká osobní zkušenost? Ještě před dvěma lety jsem byl sv kontaktu s povíce pedagogy, a ještě nyní občas probírám školství s žáky, studenty, učňi a rodiči - to, co je obsahem klipu není podle mého názoru odrazem reality.

  Komentář ze dne: 14.05.2012 19:58:32     Reagovat
  Autor: Stoupa - Tomas K
  Titulek:
  V této diskusi je ústřední téma údajná nízká inteligence a nemotivace běžných lidí. Nezlobte se, ale takové myšlení vnímám jako základ socialismu a podobné verbeže. Ten předpokládá, že lidé jsou přirozeně debilní a z toho vychází potřeba je regulovat a určovat jim směr... samozřejmě pro jejich vlastní dobro.
  Nějak takto vznikla např. rozsáhlá silniční represe: Řidiči neumí řídit, proto zavedeme důsledný systém regulací.
  Jak mizivá je účinnost silničního zákonu snad netřeba na tomto blogu zdůrazňovat.

  Inu dobrá, řekněmě, že lidé opravdu debilní jsou. Potom se ptám: Jak jim dnešní blahodárný vzdělávací systém pomohl? Jsou debilní méně nebo jenom definitivně pohrdli učením a rozhodli se systém ojebávat?

  Stojím si za tím, že liberalismus má v sobě pokoru, respekt k ostatním, optimismus. Název článku v sobě nemá slovo svoboda jen tak pro nic za nic... Unschooling stojí právě na těchto základech.

  Komentář ze dne: 14.05.2012 23:57:06     Reagovat
  Autor: cover72 - cover72
  Titulek:Ad touha poznávat
  Má sestra byla vzdělávána doma (ne, není blbá, naopak). Do 5. třídy se nadšeně učila, ve srovnávacích testech znova a znova překvapovala nadstandardními znalostmi, třeba o Karlu IV. věděla všechno, co mohla vyčíst a dovědět se.
  Když přišla do 6. třídy na státní školu - a to ještě docela dobrou, do půl roka ji totálně otrávili, učení ji přestalo bavit, byla demotivovaná a začala to flákat.

  Empirické pozorování...
  Děti se samozřejmě chtějí učit a poznávat - tedy pokud mají IQ hluboce pod 100, to jim pak hádám skutečně stačí honit se po louce a jsou šťastné. Ta touha po poznávání v nich může být podpořena, nebo zničena.

  A propos - pamatuje si tu někdo tu známou anekdotu, kterak chlapec kreslil ve výtvarce? Jak nakreslil krásný obraz, ale učitelka ho seřvala že se nedržel zadání a techniky; a znova; a znova, až zapomněl kreslit?

  Komentář ze dne: 15.05.2012 14:00:47     Reagovat
  Autor: bahamontes - bahamontes
  Titulek:Moje zkusenost
  Unschooling sice neznam, ale mel jsem moznost porovnat skolstvi v CR a v Belgii - VS, obor fyzioterapie, v Belgii v ramci Erasmu European master in adapted physical activities, Katholieke universiteit Leuven. Uz je to par let, ale stale mam v pameti ten pocit, ktery jsem v Belgii ze skoly a vubec ze vseho mel. Kdybych to mel rict nejak kratce, tak dle meho nazoru Belgicky system produkuje zcela jine lidi. U nas se student uci, jak "projit" urcity predmet, v Belgii se skutecne vetsinou (ne vzdy, take mne uplne vse zcela nebavilo) uci tak, aby se v danem predmetu zlepsil, tj. moje uvaha je nejenom o tom, "co se mam naucit, abych prosel", ale skutecne uvazuju a premyslim, jak byt lepsi v danem oboru, zajimam se o nej. Navic je spousta moznosti, jak se zdokonalit v praxi a pripravit se na ni. V CR, kdyz chce clovek nad ramec na necem pracovat, neco ho zaujme, tak horko hleda, kdo by se ho medko ujal, zavedl do vedeckeho prostredi atd, kantori jsou zrejme vytizeni vlastni vedeckou a pedagogickou cinnosti a jejich pomoc je vetsinou velmi omezena. V KU Leuven, kdyz jsem o neco projevil zajem, hned byla spousta moznosti se realizovat. Napr. mne zajimaly physiological disorders - treba lidi po infarktu nebo jen trochu "obeznejsi" a jejich moznosti treninku. Bylo mi nabidnuto, abych sel na jejich cvicebni hodinu do nemocnice zaucit se a pak jim treba sam predcvicovat, zucastnit se maximalnich zatezovych testu atd...Proste jak clovek o neco projevi zajem, hned mel diky velkemu zazemi univerzity a vyborne provazanosti v mem pripade s mistni nemocnici prakticky neomezene moznosti, jak se rozvijet dal. Takze studijni prostredi tam cloveka obrovsky motivuje, aby se sam snazil a kazda snaha je vetsinou odmenena, clovek citi jak by mohl jeste rust a co vsechno jeste nevi a chtel by vedet. Muze se v hodine kdykoliv zeptat na sebevetsi blbost a nikdo z nej nebude delat blbce.Na druhou stranu zas v KU Leuven byla porad nejaka prace - individualni prezentace, prezentace ve dvojicich, ctvericich, diskuse o tematu, obhajovani svoji myslenky, oponovani nekomu jinemu, atd. Kazdy tyden byly minimalne 1 - 2 takove veci. Ale mely daleko vetsi smysl a provazanost mezi sebou, nez tomu byva u nas. V CR se clovek casto boji neco rict, aby nebyl za blbce nebo trapnej atd., to v KU Leuven prakticky neexistovalo. System byl velmi liberalni, ale prace bylo daleko vic, nez u nas, nic se neodpustilo, ale vse bylo bez emoci, ucitele ze studentu nedelaji blbce. Je kazdeho vec, proc treba u zkousky neumel, jestli se vecer predtim ozral, nechtelo se mu, nema na to, nebo mu treba obor nesedi. Bud si student splni co ma a jde dal, nebo ne a nikdo mu nic nevycita, zadne ponizovani typu "kolego to nemyslite vazne" atd. Takze castecne je to velmi liberalni system, kde studenti a profesori jsou na jedne urovni, na druhe strane mnohem vic prubeznych povinnosti a prace nez u nas. Celkove si myslim, ze tenhle system produkuje neporovnatelne lepsi lidi pro samostatnou praci a uvazovani, je treba spise nez kvanta faktu znat logiku postupu a umet ji zduvodnit. Kdyz si vzpomenu jak v CR rikal docent, ktery nas ucil metodologii diplomove prace ze "jako budouci magistri si nesmite nikdy splest carku se strednikem, kdyz vypisujete citace", tak je to myslim celkem nazorny priklad, na co se nekdy u nas klade duraz a co naopak v nasem skolstvi vetsinou schazi. Takze svoboda ano, ale s ni i vice povinnosti, samostatne prace, zodpovednosti, vlastniho uvazovani a umet si svoji uvahu obhajit. To by myslim pro zacatek nasemu skolstvi bohate stacilo. To, co se u nas deje dneska, je jenom komedie pro lidi a skvely obchod pro par zmrdu, podobne jako treba IZIP. Je mozne nase skolstvi obratit vzhuru nohama a zase zpatky, vysledek bude vzdycky stejny, soucasny styl vyuky je hrozne hluboce zakorenen. Bez spousty prace v prvni linii nic zmenit nejde, jen tak nejakym prikazem od urednickeho stolu, jako jsou treba statni maturity...Stejne tak je dle meho nesmysl snaha, aby bylo urcite % vysokoskolaku atd.

  Komentář ze dne: 16.05.2012 16:04:51     Reagovat
  Autor: M - Milan Slovak
  Titulek:Unschooling jako plošný systém NE
  Můj názor podpořím jednoduše. Klasická školní docházka je aplikovatelná na většinu populace Zeměkoule, můžeme tedy její výsledky brát jako výchozí - průměrné. Klasickou školní docházku můžete nasadit i do rozvojových zemí a vzdělanost národa poroste. Například v zemích střední Afriky povinná školní docházka není, dalo by se říci, že tedy jsou tam optimální podmínky pro aplikaci unschoolingu, v určité míře tam vlastně probíhá již několik generací. Zatím umí afričani jen rychleji běhat.

   
  Komentář ze dne: 16.05.2012 16:30:51     Reagovat
  Autor: Jiri Kosarek - jirkosarek
  Titulek:Re: Unschooling jako plošný systém NE
  Otázkou je, na co vlastně potřebujeme vzdělávací systém? Proč by měl být plošný, jednotný, standardizovaný, centralizovaný? Proč by měl být řízený státem? To jsem nikdy nechápal.

  A co se týče Afriky. Tam je hlavním problémem nedostatek zdrojů pro vzdělávání, které jsou základním předpokladem nejen pro unschooling. Proč tam ale replikovat náš selhávající silně hierarchický systém? Proč tam spíše nevytvořit vzdělávací centra, kde by děti měly možnost se naučit nejrůznější věci a kde by rozkvetla jejich přirozená zvídavost a touha učit se?

  viz. experimenty Sugara Mitry, http://www.svobodauceni.cz/svoboda_uceni/svobodauceni_07.html

  Vzdělání lze dosáhnout mnohem lépe a jednosušeji než naším šíleným povinným systémem, jehož počátky opravdu neměly se vzděláváním nic společného...

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 12:15:32     Reagovat
  Autor: M - Milan Slovak
  Titulek:Re: Re: Unschooling jako plošný systém NE
  Ten experiment je zajímavý, ale neobjevil nic nového. Když jsem dostal pastelky, začal jsem kreslit. Když jsem se dostal k videohře, zkoušel jsem její možnosti. Ano, je to přirozená hravost dítěte. Souhlasím s tím, že škola hrou je nejefektivnějším způsobem vzdělávání. Stále mě však napadá myšlenka - v zájmu jedince je mít ucelený základní přehled a schopnosti. Získávání těchto schopností nemusí být vždy zábavné. Zřejmě nebude problém udělat zábavným soubor schopností obsahující nižší stupeň ZŠ ( psaní, čtení, matematika, vlastivěda, biologie apod). Vyšší stupeň ZŠ již nebude tak snadný zpopularizovat, přes to je přeci vhodné znát základy chemie, fyziky, střední matematiky.
  Vzpomínám, že jsem byl hodně naštvaný na gymnazijní matikářku jen proto, že nebyla schopna efektivně spojit kvadratické výpočty, integrály a matice s reálným uplatněním. Takže člověk počítal, ale nevěděl co a kčemu mu to bude.
  Na druhou stranu píšete, že náš školský systém je selhávájící a šílený. Nebuďte toliko kritický - Vy jste jistě tímto systémem prošel také a v základu Vám dal výbavu proti němu bojovat.
  Na co potřebujeme vzdělávací systém? - v tuto chvíli hlavně na to, abychom byli schopni najít uplatnění v naší společnosti tak jak je nastavena.
  Proč by měl být plošný, jednotný, standardizovaný, centralizovaný? Nevím, podle mě by měl existovat standard pro potřebu meřitelnosti dosaženého vzdělání ( když budete hledat práci, bude stačit vysvědčení a nemusíte dělat maturitu na každém pohovoru), jednotný být nemusí ( ke stejnému výsledku lze dojít více cestami), centralizovaný být může za předpokladu, že to bude k něčemu dobré ( třeba snižení nákladů). Plošný zřejmě proto, že v naší Zemi má každý nárok na vzdělání ze zákona a tak mu to vzdělání musí stát zajistit.
  Proč by měl být řízený státem? No stát zákonnou formou stanovil povinnou školní docházku a tak ji musí zajistit. Z mého pohledu by měl zajistit právě standard ve vzdělání, dostupný každému a do nadstandartních projektů nekecat, jen čekat na výsledek (bude-li lepší nebo horší než stanovený standard).

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 15:48:41     Reagovat
  Autor: Jiri Kosarek - jirkosarek
  Titulek:Re: Re: Re: Unschooling jako plošný systém NE
  Podle mě ten experiment ukazuje, jak jsou dětská hravost a zvídavost mocné a přirozené nástroje učení. Lidé se prostě chtějí učit, když k tomu mají možnost. A naším úkolem by mělo být tuto hravost a zvídavost co nejvíce podporovat a ne ji ve školách potlačovat. Učení je úžasný celoživotní proces, ale současné školy bohužel z učení dělají něco, co se musí dělat, co se dělá jenom ve škole a co je vlastně prací a ne zábavou. Celý koncept současných škol stojí na úplně špatných základech, které potlačují veškeré přirozené způsoby učení.

  "Vyšší stupeň ZŠ již nebude tak snadný zpopularizovat, přes to je přeci vhodné znát základy chemie, fyziky, střední matematiky. " - Tohle mě vždycky fascinovalo, když neustále někdo říká, že děti by měly umět tohle a tohle, měly by se učit tohle, je vhodné znát tohle atd atd. Vždycky se ptám: Jak na to přišli? Proč zrovna tohle a proč ne tohle? Proč se všichni musí učit stejnou sadu vědomostí, které určili nějací úřadníci? V současnosti existuje tak neskutečné množství informací, že se za život můžeme naučit jen nepatrný zlomek. Tak proč nenechat každého, aby se naučil to, co ho opravdu baví a zajímá? Z těch základů, o kterým mluvíte a které cpeme do dětí ve škole, si stejně pamatujeme jenom zlomek a jsem si jistý, že to jsou věci, které jsou opravdu zajímavé a které bych se naučil mnohem lépe, kdybych do školy nechodil.

  "Na druhou stranu píšete, že náš školský systém je selhávájící a šílený. Nebuďte toliko kritický - Vy jste jistě tímto systémem prošel také a v základu Vám dal výbavu proti němu bojovat." Ale o tom to přeci není. Nikdo nezpochybňuje, že škola dokáže naučit číst, psát a počítat, ale jde o to, že existuje mnohem lepší způsob. Že jsem na tom mohl být nyní mnohem lépe. Škola mi v mnoha způsobech uškodila, což jsme si plně uvedomil až nedávno a snažím se to napravit, ale teď už to jde těžko...

  "Proč by měl být řízený státem? No stát zákonnou formou stanovil povinnou školní docházku a tak ji musí zajistit." To je trochu definice kruhem. Stát musí řídít vzdělávání, protože stát zavedl zákon o povinné školní docházce a proto ho musí řídit. Prostě si nemyslím, že něco tak důležitého jako je vzdělávání by mělo být v rukou státu.

  "Z mého pohledu by měl zajistit právě standard ve vzdělání, dostupný každému a do nadstandartních projektů nekecat, jen čekat na výsledek (bude-li lepší nebo horší než stanovený standard)." Jak to přesně myslíte? Že stát by měl zajistit základní standard dostupný všem, ale pak je na každém, jestli ho využije nebo ne? Souhlasil byste s tím, aby měly rodiny možnost vyvázat se z tohoto státního standardu, pokud o něj nemají zájem? Aby je poté stát nechal na pokoji?

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 16:03:43     Reagovat
  Autor: M - Milan Slovak
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Unschooling jako plošný systém NE
  Ano přesně tak to myslím - státní standard dostupný pro každého. Kdo nechce, ať jde studovat jakkoliv jinak .... toto bych však aplikoval až od vyššího stupně ZŠ.

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 16:10:04     Reagovat
  Autor: JJ - JJ
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Unschooling jako plošný systém NE
  Jak na to přišli? Proč zrovna tohle a proč ne tohle? inu že by zkušenost? Že by poptávka a schopnost uživení se? Aby bylo jasno - toto rozhodování rozhodně nepatří úředníkům, nikdo nemá právo nařizovat ostatním, co by jejich děti měly a neměly znát ale stále ještě mám právo vyjádřit svůj názor na užitečnost a potřebnost toho či onoho a mám i právo implementovat ho ve výchově svých dětí.

  Tak proč nenechat každého, aby se naučil to, co ho opravdu baví a zajímá? Jistě. Ale v okamžiku, kdy se někdo nenaučí něco, za co mu budou ostatní dobrovolně platit a přijde s nataženou rukou k politikům a ti mu dají štědrou vejslužku, celkem chápu, že to mnohé daňové poplatníky nas..e. Já bych to řešil zrušením welfare státu, ale z hlediska někoho, kdo není takto "radikální" dává smysl to, že bude chtít, aby se ostatní učili něco užitečného (směnitelného na trhu práce).

  Suma summarum: klidně si unschooling doma praktikujte, je to Váš boj. Ale respektujte prosím to, že já ho považuju za pitomost a doma ho zavádět nebudu. A pokud (dvakrát podtrženo, neimplikuji vůbec pravděpodobnost s jakou k tomu může dojít) z Vašich dětí vyrostou lemplové, kteří budou umět to, co se jim líbí ale nic z toho, co ostatní považují za užitečné a jsou za to ochotni platit, pevně doufám, že je budete nadále živit Vy sám.

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 16:18:04     Reagovat
  Autor: M - Milan Slovak
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling jako plošný systém NE
  Ale ale - hlavně, že se to děti načí s radostí :-). S tou užitečností to taky není problém, protože přeci "přirozená" volba dítěte je být ve společnosti pochválen za to, co umí. To je ta motivace, které má každé dítě v sobě.

  Mno, je to sice kravina, ale vidíte JJ, jak to jde hezky napsat :-).
  Romové jsou v unschoolingu jedničky - učí se co je baví, jsou zvídaví a v systému se bezproblémů uplatňují, tak proč si z nich nebrat příklad.

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 16:21:40     Reagovat
  Autor: OC - ocs
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling jako plošný systém NE
  No, jenže realita je taková, že čím více welfare state, tím více se zároveň učí blbosti. Ty věci souvisí, a to nikoli pouze statisticky, ale kausálně.

  Čímž chci osočit Tvé tvrzení "z hlediska někoho, kdo [chce welfare state] dává smysl to, že bude chtít, aby se ostatní učili něco užitečného (směnitelného na trhu práce)" přinejmenším z naivity. Protože jen a jenom tím, že welfare rušit nechce, fakticky požaduje, aby výuka obecně nestála za nic, a také aby bylo více gender studies než fysiků.

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 16:30:50     Reagovat
  Autor: JJ - JJ
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling jako plošný systém NE
  No dobře, samozřejmě nejsou myšleni hardcore přiznivci welfare státu, kteří z něj žijí. Takoví nemají, bohužel jen dle mého názoru a ne dle platných zákonů, právo do státu kecat. Myšlena je skupina lidí, kteří normálně pracují a jsou schopni se uživit ale zastávají postoj "budu rád platit daně, když se to nebude utrácet za nesmysly". Bohužel skupina nezanedbatelně velká.

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 16:33:05     Reagovat
  Autor: Arnold J Rimmer - Arnold J Rimmer
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling jako plošný systém NE
  Suma summarum: ARJ souhlasí a parafuje.

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 20:03:04     Reagovat
  Autor: Jiri Kosarek - jirkosarek
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling jako plošný systém NE
  "Aby bylo jasno - toto rozhodování rozhodně nepatří úředníkům, nikdo nemá právo nařizovat ostatním, co by jejich děti měly a neměly znát ale stále ještě mám právo vyjádřit svůj názor na užitečnost a potřebnost toho či onoho a mám i právo implementovat ho ve výchově svých dětí." - souhlas. Já bych nikdy nikoho k ničemu nenutil.

  "Já bych to řešil zrušením welfare státu, ale z hlediska někoho, kdo není takto "radikální" dává smysl to, že bude chtít, aby se ostatní učili něco užitečného (směnitelného na trhu práce)." - souhlas, zrušit.

  "klidně si unschooling doma praktikujte, je to Váš boj." - děkuji. Bohužel školský zákon říká něco jiného...

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 20:33:13     Reagovat
  Autor: OC - ocs
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling jako plošný systém NE
  Pokud se v poslední době, kdy to nesleduji, něco zásadního nezměnilo, je domácí výuka u nás (na rozdíl např. od Germánie) relativně bezproblémová.

  Samozřejmě natolik relativně, nakolik vůbec lze čekat v socanském systému; nicméně lze to srovnat zhruba např. s přístupem ke zbraním: spousta věcí je na zdrávas královno, ale dá se to, opruz je sice značný, ale pro ovčana kdemohkradické země tak nějak... nepřekvapivý a víceméně běžný.

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 20:58:13     Reagovat
  Autor: Jiri Kosarek - jirkosarek
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling jako plošný systém NE
  Ve školském zákoně je několik omezení: Za prvé: „O povolení individuálního vzdělávání žáka rozhoduje ředitel školy, kam byl žák přijat k plnění povinné školní docházky, na základě písemné žádosti zákonného zástupce žáka. Individuální vzdělávání lze povolit pouze žákovi prvního stupně základní školy.“ Za druhé: „Ředitel školy individuální vzdělávání povolí, pokud jsou zajištěny vhodné učebnice a učební texty, podle nichž se má žák vzdělávat.“ A za třetí: „Individuálně vzdělávaný žák koná za každé pololetí zkoušky z příslušného učiva, a to ve škole, do níž byl přijat k plnění povinné školní docházky.“

  Hodně tedy záleží na řediteli školy. Někde je v pohodě a někde ne...

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 21:02:46     Reagovat
  Autor: OC - ocs
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling jako plošný systém NE
  Ovšem -- opět, pokud se mezitím něco nezměnilo -- si Vy můžete pro své děti vybrat libovolnou ZŠ :)

  Horší je to s tím druhým stupněm, vím jistě, že před pár lety probíhala experimentální domácí výuka na úrovni druhého stupně, a měl jsem za to, že dnes už by to neměl být problém obecně :(

  (No ale ono je to fuk, stejně je druhý stupeň ZŠ blbost, protože po prvém se jde na gymnasium :))

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 21:05:43     Reagovat
  Autor: Jiri Kosarek - jirkosarek
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling jako plošný systém NE
  Ta experimentální výuka na druhém stupni probíhá právě teď na několika vybraných školách...

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 13:14:18     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling jako plošný systém NE
  No, kdyz uz deti chodi na prvni stupen ZS, ktera je dostatecne kvalitni, muze se stat, ze nenajdes gymnazium, ktere by bylo lepsi, nez ten druhy stupen one zakladky. V Blizkosti Prahy ne, ale nekde ano a ne kazdy ma prostredky na to, zaridit detem domov jinde, nebo platit cestovani 100 km daleko (pomineme-li smysluplnost takoveho pocinani)

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 16:20:35     Reagovat
  Autor: deacon - deacon
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Unschooling jako plošný systém NE
  Zapomínáte na to, že součástí školní docházky je příprava na budoucí povolání. Já mám celkem volný režim v práci, ale pořád musím sedět cca 7.5h na místě(ano, židle je pohodlná) a plním různě zadané úkoly. Tyto musím splnit ať se mi líbí nebo ne! Pokud se mi nelíbí, tak je dost možné, že se nelíbí nikomu z firmy, takže je plníme všichni s odporem a holt to na někoho padne. A já si osobně myslím, že dítě, které celou dobu vyrůstá s tím, že co se mu nelíbí, to nemusí, rozhodně selže na plnění úkolů, které nemá rádo.
  Mám rád svou práci, ale občas přijdou issues, které nerad plním, protože *něco* (zadávající zákazník je blbec, špatná specifikace, EDI, ...). Nevím, možná má někdo práci, kde jsou všechny úkoly sluníčkové a supr, ale jsou mezi námi lidé(a není jich málo), kteří svoji práci bytostně nenávidí, ale na lepší nemají kvalifikaci ani palici - "někdo to dělat musí". A takoví lidé mají docela tuhý režim(já si mohu odejít do kuchyňky a 15 minut se tam vykecávat a "dělat si čaj", tohle asi borec od pásu udělat nemůže, co?), že by je ta práce bavila se asi taky moc říct nedá(třeba třídění šroubků je supr dream job!). Fakt bych rád věřil, že je na to vaše metoda připraví, ale NE, nejde to. Prostě nevěřím tomu, že kdybychom takto vzdělávali celou populaci, že pak budeme mít lidi k pásu.

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 16:23:07     Reagovat
  Autor: root - Root
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling jako plošný systém NE
  Lidi k pasu mit budeme stale, kdyz ne, tak se dovezou nebo se cinnost zautomatizuje. Na druhou stranu se nabizi otazka, zda je ci bude k disposici dostatek mist pro ty kvalifikovane.

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 16:24:02     Reagovat
  Autor: M - Milan Slovak
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling jako plošný systém NE
  Třeba Ygorgka Molnára už od narození baví třídit kov, takže by to u těch šroubků mohl zvládnout. No a stejně jako je někdo S/M, tak třeba se někomu budou líbit úkoly, které ho nebaví - ale to už je asi moc co?

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 16:30:00     Reagovat
  Autor: deacon - deacon
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling jako plošný systém NE
  Jste si 100 % jistý, že by takoví lidé byli? Máme ve firmě 60 +- programátorů a každý se osype, když slyší EDI... ano, skutečně nevěřím tomu, že bychom tu měli lidi, co by se rádi a s oblibou tomuto věnovali.
  BTW zkuste si někdy stát u pásu a třídit šroubky, kdo to nezkusil, nepochopí ;)

  Ano, možná že někdo, kdo rád caviar porno, bude opravovat žumpy a jezdit s fekálním vozem. Bude těchto lidí dostatek? :P

  4 root:
  To je druhý problém, kde tuto populaci uplatnit?

  BTW unschooling přece funguje již teď, jsou mezi námi absolventi gender studies, bohemistiky a jiných naprosto skvěle uplatnitelných oborů, jejichž vystudování lidi bavilo a teď smaží burgery :-)) All is fine :o)

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 16:33:10     Reagovat
  Autor: M - Milan Slovak
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling jako plošný systém NE
  Lidi jsou různí, takže jsem si 100% jistý, že takoví lidé by tu byli, ale asi by jich nebylo dost, takže by práce třidiče šroubků byla asi lépe placená než třeba práce práce poradce pro rozvoj humanitní socioempatie při unschoolingovém projektu :-)

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 16:34:32     Reagovat
  Autor: JJ - JJ
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling jako plošný systém NE
  Kdyby smažili burgery, bylo by to ještě fajn. To je užitečná a potřebná práce a těch pár stovek tisíc, co stálo studium, ať vezme čert. Oni jsou ale bohužel rozlezlí po úřadech a spřátelených školách a neziskovkách a působí škody o několik řádů vyšší.

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 20:10:07     Reagovat
  Autor: Jiri Kosarek - jirkosarek
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling jako plošný systém NE
  V tomto vlákně cítím sociální inženýrství, z kterého se mi dělá špatně.... viz. např.:
  v roce 1909 Woodrow Wilson, tehdy ještě prezident Prinstonské univerzity, řekl Newyorské Asociaci školních učitelů následující: „Chceme jednu třídu lidí s liberálním vzděláním, a chceme další třídu lidí, mnohem větší třídu, z nutnosti, v každé společnosti, která se zřekne privilegia liberálního vzdělání a která bude vykonávat konkrétní náročné manuální činnosti."

  A ještě bych zacitoval Johna Taylora Gatta:
  "Po dlouhém životě a třiceti letech v zákopech veřejného školství jsem došel k závěru, že genialita je na každém rohu. Potlačujeme svoji genialitu jen proto, že jsme ještě nepřišli na to, jak řídit populaci vzdělaných mužů a žen. Řešení je podle mě jednoduché a překrásné. Nechme je řídit sami sebe."

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 21:06:08     Reagovat
  Autor: jmak - jmak
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling jako plošný systém NE
  Na tom, že je občas potřeba dělat i věci, které Vás nebaví, snad není nic sociálně inženýrského, pokud je to prostě jenom určitá forma odložené spotřeby - teď dělám něco, co mě (někdy opravdu velmi) nebaví, abych z toho v budoucnu něco měl - ať už nějakou věc, peníze, nebo jenom radost.

  Muzikanti taky nedřou dokola stupnice, nebo neopakují do zblbnutí jeden part proto, že je to baví, ale proto, že bez tréninku bohužel kvalitně hrát nejde. Franta, co jezdí s hovnocucem, zase očekává, že za tu otravnou práci nakonec dostane peníze, které zcela liberálně smění za pivo a lístek na fotbal do kotle. A pokud dohodnuté peníze dostane, je to ok.

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 21:55:57     Reagovat
  Autor: Jiri Kosarek - jirkosarek
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling jako plošný systém NE
  Ten můj původní komentář byl asi trochu nepochopen. Když jsem psal, ať se každý učí to, co ho zajímá, měl jsem na mysli hlavně léta základní školy. Je mi naprosto jasné, že je potřeba se něčím živit a věřím, že je to jasné i dospívajícím.

  V rozhovoru s jedním "unschoolerem" říkal, že ho baví tohle a tohle, ale že je mu jasné, že se tím neuživí, a proto studuje něco jiného.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 11:24:02     Reagovat
  Autor: M - Milan Slovak
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling jako plošný systém NE
  No, jenže s tou základní školou je právě ten problém, že Vám poskytne základní vzdělání právě proto, aby jste si potom mohl vybrat, čemu se chcete věnovat. Bez základních znalostí nemůžete tento výběr učinit zodpovědně, a pokud rozhodnutí učiníte, tak zjistíte, že i Váš vysněný obor přesahuje všechny vědy dohromady - tedy i to, co byste si svobodně pro studium jako dítě nevybral. Zjistíte to později, a budete mít mnohem více práce, proniknout do zameškaného studia. Příklad - 7mi leté dítě miluje zvířátka, chce být zvěrolékařem - věnuje se biologii, zeměpisu, a všemu okolo. Až bude mít dostatek zkušeností řekněme ve 12ti letech, dojde do stavu, kdy zjistí, že mu chybí znalosti matematiky, chemie a fyziky na to, aby byl opravdovým odborníkem ve zvěrolékařství. V 16ti letech zjistí, že většina zajímavých pokrokových studijí je psána v angličtině a třeba specialista na druh zvířete, kterému se chce věnovat detailně je švéd - a hned by se potřeboval naučit i nějaký ten cizí jazyk.
  Nic z toho toto dítě nemohlo v 7 až 12ti letech vědět, protože tyto zkušenosti ještě nemělo.
  Bude na tom tento člověk lépe, než dítě, které vychodilo základní školu se všemi předměty a dvěma jazyky a vybírá si střední školu s veterinárním zaměřením?

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 11:53:55     Reagovat
  Autor: root - Root
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling jako plošný systém NE
  Zda se, ze zrovna u Vas se to te zakladni skole prilis nepovedlo, jinak byste nepouzil obrat "aby jste"... :-(

  Jinak pochopitelne to dite muze treba zjistit, ze mu pro neco chybi zaklady kvantove fyziky nebo zaklady diferencialniho poctu nebo treba zaklady statistiky a nic takoveho se na zakladni skole neuci, uci se tam to, o cem na ministerstvu skolstvi nejaky jouda, ktery by se v komercni sfere nedokazal uzivit, rozhodl, ze se tam ma ucit.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 12:10:59     Reagovat
  Autor: M - Milan Slovak
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling jako plošný systém N
  Za aby jste se omlouvám, píčelka nám to tak moc opakovala, až jsem si to zapamatoval opačně :-)

  Neměl jsem na mysli kvantovou fyziku a diferenciály, ale spíš základní matematiku a fyziku a chemii - při představě, že by se dítě těmto předmětům vůbec ve věku kdy je na ZŠ nevěnovalo.
  Nejvíce ve svém životě používám právě látku ze ZŠ a co je výš, na to jsem se postupem času specializoval.
  Nevím jaký jouda vymyslel, co se na ZŠ učí, ale neřekl bych, že je to až tak strašný. Spíš mívám pocit, že je toho na ZŠ pro děti až dost. Myslím že už na vyšším stupni ZŠ by nemusel být takový tlak na to "si látku pamatovat", ale spíš vědět, kde informace najít a jak se správně použít. Tento přístup je ale používán až mnohem později - za mě bohužel.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 12:25:29     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling jako plošný systém N
  O kvantove fyzice jsem na zakladce neslysel, ale diferencialni pocty se jedna krava snazila na zakladce ucit (statistiku taky). Protoze nedokazala pochopit vyrokovou logiku, tak to nahradila. Myslela si totiz, ze vi neco o diferencialnich poctech, nebo o statistice.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 12:09:02     Reagovat
  Autor: CNNPRG - CNN
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling jako plošný systém NE
  Bude na tom o hodně lépe. Už jen proto, že mu stačí doučit se anglicky aby dělal dál to co ho baví, kdežto ten základně vzdělaný se musel naučit spoustu toho co ho nebaví aniž by dělal to co ho baví.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 12:13:37     Reagovat
  Autor: M - Milan Slovak
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling jako plošný systém N
  Myslím, že muset se naučit spoustu věcí, co mě nebaví se nevylučuje s tím, že se mohu věnovat i tomu co mě baví. Myslím, že základní vzdělání dětem nezabere úplně všechen čas a energii.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 12:21:42     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling jako plošný syst
  Ne, sem tam jim zbyde i trocha casu a energie, pote, co stravi mnoho hodin ve skole, kde trenuji zadek a casove (ne inteligencne) narocnymi domacimi ukoly, aby si treba sli ven hrat s kamarady... No, to se ted nenosi... Tak se neco naucili o svem oboru. Jiste, jde to, ale potrebovali by pohodlnou zidli, protoze sedet pres osm hodin denne neni pro detsky organismus to prave. A pak, az se to douci, jdou udelat nejake ty domaci prace, nebo jim vyzbyde jeste chvilka, dvakrat tydne, aby sli do krouzku... No a vikendy maji volny, muzou sedet doma a studovat, co je bavi!

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 12:35:17     Reagovat
  Autor: M - Milan Slovak
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling jako plošný
  Neříkám, že ZŠ je optimální a nesnese vylepšení, ale v protikladu plošným užitím unschoolingu Vám ta ZŠ přijde až tak drastická?

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 12:41:04     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling jako plo
  Pokud se nejedna o opravdu vynikajici soukromou skolu, sdruzujici nejlepsi kantory, pripadne o brutalni nahody, kdy tam uci sami osviceni, co zrovna naproklad testuji dlatonsky ucebni plan (u nas to zkusila dejepisarka po dobu asi tri mesicu), tak vice, nez drasticka. Jinak jen silne zdrzujici.

  No a hlavne unschooling perfektne oddeli ty, co zajem maji, od tech, co zajem nemaji.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 12:44:47     Reagovat
  Autor: M - Milan Slovak
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling jako
  No a co s těma, co zájem nemají? Je nějaká studie, kolik % takových dětí bude. To je totiž to, proč za plošným unschoolingem jako komplexní náhradou školství nestojím. Unschooling tvrdí, že VŠECHNY děti budou projevovat zájem přirozeně. S tímto závěrem se však zcela neztotožňuji.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 13:01:40     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling
  Kazde o neco jineho. Ale kazde se bude venovat tomu, cemu chce, zatimco dneska se zadne nevenuje tomu, cemu chce, ale cemu musi podle nazoru nejakeho sedesat let mrtveho urednika.

  Ano, stejne tak, jako dnes, i pak budou nektere deti, co se budou venovat prodeji halucinogennich latek a predcasnym sexualnim hratkam v parku za skolni zdi. Ale o tech se tu, myslim, nebavime.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 13:10:42     Reagovat
  Autor: M - Milan Slovak
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschool
  Kdepak, ve svém okolí, díky své ženě - speciální pedagožce - potkávám spoustu dětí, které se prostě nechtějí věnovat ničemu. Z mého pohledu těchto dětí přibývá. Prostě nemají žádné ambice ani vidinu toho, že by vůbec něco chtěly dělat - kromě hraní si plyšáky, později bavení se kamarády a chození na diskotéky.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 13:20:13     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unsc
  No prave tohle v detech system ubiji. Nevim, jake vzdelani ma pani manzelka, sestre se ve specialni pedagogice venovala autistum, navic to nedela, uchytila se v soukrome sfere, ale pokud spravne chapu, ziskala jakysi nazor na dnesni deti. Nemotivovane. Tudiz je potreba znema,systemu. Homo sapiens sapiens je uz dost dlouho ten samy. Budou mit motivaci. Pokud sedi osmilete dite apaticky doma, cumi do zdi a reze si zily, ve dvanacti je na disco a ve trinacti si zacne pichat drogy, zatimco jeho unschoolingovi vrstevnici budou objevovat zahady, ktere skryva svet poznani vedy a techniky, je neco spatne s nasim systemem vzdelavani. (nejen skola, ale i pristup rodicu. Ktery je casto bud naprosto laxni a ucitel je autorita, nebo ucitel je blb, ale rekat se to nesmi a deti se maji ucit, delat si poznamky, protoze jim jde predevsim o znamky)

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 13:59:46     Reagovat
  Autor: M - Milan Slovak
  Titulek:[20]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Jojo nemotivace určitě roli hraje, ale to je právě ten systémový trend objevující se už u předškolních dětí. Systém v dětech něco ubíjí, ale jak jsme debatovali se ženou - shodli jsme se, že jde všeobecně o prostředí, kde dítě vyrůstá. Vzory, které dnes představují rodiče jsou bohužel dost často zneuctěny okolím a samotnými rodičemi - např. jsou bez práce, nemají peníze, rodiče jsou neustále nespokojení s jakoukoliv situací a jsou přehnaně negativní. Už to je začátek, kdy i 5ti leté dítě začne rezignovat na jakoukoliv snahu. No a toto nevyřeší unschooling sám o sobě. To je komplexní problém západní kultury. Unschooling se zdá být správný nápad, ale ze současného bodu by to byl velký skok, který bez podpory změn v dalších rovinách lidského života může udělat více škod než užitku.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 14:17:03     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:[21]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Vic skod? Nic nemuze delat vic skod, nez system, ktery mame ted.

  Deti, totalne demotivovanych v predskolnim veku zas tak moc nebude (a to jsou temer ztracene pripady, to uznavam, ale system unschoolingu a neco na zpusob YMCA by je mohlo zachranit) a i kdyz jsou - je to nasledek i toho, jak byli vychovavani jejich rodice.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 14:29:01     Reagovat
  Autor: M - Milan Slovak
  Titulek:[22]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Faktem je, že demotivaným dětem současný systém stejně nepomáhá, takže unschooling ten stav minimálně nezhorší. Ale pro demotivovaného jedince bych spíš viděl něco s alespoň malou účastí vedení, jako třeba Waldorf. Na rozvoj bez vedení není geneticky vybaveno až tolik jedinců. Rozvoj bez vedení vyžaduje určitou výbavu vlastností, která není vlastní všem. A ti, co tuhle výbavu od narození vlastní nepodléhají systémové demotivaci tak snadno.
  Faktem je, že neznám žádnou statistiku, která by mi řekla, jaký podíl takových jedinců zhruba je.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 14:32:01     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:[23]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Waldorf nevim, jsem fanda daltonskeho ucebniho planu, alespon diky tomu malu, co jsem zazil. Aspon to nauci efektivne pracovat s casem.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 14:41:14     Reagovat
  Autor: M - Milan Slovak
  Titulek:[24]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Jojo daltona na nás aplikovali na gymnáziu. Sice ne přes ročníky, ale jen v rámci tříd, ale i tak to byla paráda. Proti tomu nic, naopak si myslí, že každá lepší střední škola by na tomto principu měla být postavena. S daltonem na ZŠ si tak jistý nejsem, přeci jen samostatná složka zodpovědnosti bude pro menší děti hůře aplikovatelná. No a do časového plány bych prcky taky raději netlačil.
  Toto platí pro hrubé srovnání waldorfa a daltona. Samozřejmě klasický systém prohrává na plné čáře proti oběma zmíněným v jakémkoliv věku studenta.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 19:12:16     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:[25]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Ja bych daltona vazne nepodcenoval. Myslim, ze na celem druhem stupni ZS je plne aplikovatelny, mozna sem tam s nejakou vyjimkou. Ale dovedu si predstavit kombinaci vlastniho vypracovani ukolu v kombinaci s dobrovolnymi prednaskami (kde deti pochopi, nejen, ze zkusenosti od jinych jsou pouzitelne, ale samy se nauci tridit si poznatky podle svych nazoru na ne. A cim starsi, tim vic bych si dovolil riskovat. Napriklad pozvat klidne na prednasky i takove lidi, jako - radeji zrovna abstinujiciho - fetaka, jehovistu, neonacistu, klidne do debaty s nekym, kdo zastava jiny nazor.

  Neznam moc typu vyuky a nevim, co je co a jak se to jmenuje, ale dost mi pomohl system silne pozitivni motivace, ktery jsem poznal v USA (na bezne skole).

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 14:45:34     Reagovat
  Autor: OC - ocs
  Titulek:[22]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Nic nemuze delat vic skod, nez system, ktery mame ted.

  No, umím si představit státem pečlivě řízené striktně povinné internátní školství.

  Umím si i představit jeho zavedení v eurosocialistickém bordelu, protože "pomůže odstranit nespravedlivé rozdíly mezi dětmi bohatých a chudých rodičů..."

  Ale já si toho umím představit poměrně dost, byl jsem několikrát v Rusku, a také jsem zamlada hodně četl různé dystopie.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 19:15:33     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:[23]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Myslel jsem ze zde navrhovanych systemu (Daltom, unschooling... proste z tech liberalnejsich).

  No jo, mas pravdu. Dost desiva predstava, ze se nejaky urednik zamiluje do star treku a rozhodne se z nas udelat vulkance. A to jenom proto, ze na borgy jeste nemame techniku.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 14:03:13     Reagovat
  Autor: Jiri Kosarek - jirkosarek
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unsc
  Opravdu doporučuji tento článek 15ti letého Kevina...
  http://www.svobodauceni.cz/articles/vzdelavani-pohledem-svobodneho-oka.html

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 14:15:41     Reagovat
  Autor: M - Milan Slovak
  Titulek:[20]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Já tu jeho svobodu chápu, je to jeden z důvodů proč nejsem zaměstnaný a dělám sám na sebe.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 13:12:15     Reagovat
  Autor: M - Milan Slovak
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschool
  Já jsem se na ZŠ věnoval čemu jsem chtěl, v tom mi nikdy nikdo nebránil. Hlavní bylo, aby se dítě vůbec něčemu věnovat chtělo.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 12:51:32     Reagovat
  Autor: CNNPRG - CNN
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling jako plo
  Tak hlavní rozdíl je v tom, že ZŠ je povinná a výuka státní, uniformní. Produkujeme standardizovaná individua, jistěže se najdou i výjimečné osobnosti, které jsou schopny se prosadit i v tomto systému, jde ale proti smyslu toho co požadujeme aby systém produkoval, tedy osobnosti ne uniformní, ale jinaké/výjimečné, uniformní a centrálně řízené osnovy budou vždy o několik kroků pozadu za skutečnými zájmy a potřebami člověka. Ovšem chápu i obhajobu současného systému z obavy před chaosem, co bychom byli bez státní maturity, že?:-)

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 13:06:13     Reagovat
  Autor: M - Milan Slovak
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling jako
  Stejně tak se v unschoolingu najdou vyjímečné osobnosti, které budou vůči svobodné vůli učit se imunní. Co s takovýma? Zaplatíme jim dávky?
  Co bychom byli bez státní maturity? - byli bychom prostě bez státní maturity - vzhledem k tomu, že státní maturitu zatím žádné VŠ rozumě neakceptují a je poměrně nesystémová, nevidím v ní kýžený přínos. Ale maturita je na můj vkus již daleko. Větší riziko unschoolingu vidím právě v základním vzdělání. V tom, že dáte dítěti takovou svobodu volby co se učit a neučit, že se nakonec nemusí naučit nic, co by ho později uživilo.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 13:10:40     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling
  Zbyla by trosicka lidi, presne takovych, jakych jsou dnes zastupy. No a muzou se venovat necemu, k cemu skolu nepotrebuji, nebo kde je svobodna vule ziskavat vedomosti na zavadu. Treba tupa manualni prace, oblast bezpecnosti (soukromy i statni sektor), netere sluzby...

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 13:17:23     Reagovat
  Autor: M - Milan Slovak
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschool
  Přesvěčte mě, že těchto lidí bude trošička a jsem pro všema deseti.
  Jinak to zavání stejným sociálním inženýrstvím jako současná povinná školní docházka. Řekněte lidem, že nemusí chodit do školy a pak čekejte, co z nich vyroste. Přičemž systém svoje požadavky na vzdělání k práci jen tak nezmění.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 13:22:36     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unsc
  Cetl jste o tom neco jineho, nez tenhle clanecek, ktery nam rika, ze existuje neco, co se jmenuje unschooling?

  Pokud trvate na tom,a bych v praxi CR dokazal, ze to funguje, pak jste jako rodic, co rika, ze diteti dovoli vyjit ven z domu, az dokaze, ze se mu samotnemu venku nic nebezpecneho nestane. Jak to ma dokazat?

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 13:38:12     Reagovat
  Autor: M - Milan Slovak
  Titulek:[20]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  No právě - důvěrou. Proto tady diskutuji, protože je pro mě toto konkrétní téma nové, tak si jej pomalu načítám. Ale protože se se zajímám o různé typy škol, tak mě přirozeně i toto téma zajímá.
  Důvěru v unschooling zatím nemám, ale třeba časem ...

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 13:40:53     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:[21]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  JJ to o neco niz uz napsal. Rodic by chtel dite by chtelo, ale stat zakazuje.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 13:51:57     Reagovat
  Autor: M - Milan Slovak
  Titulek:[22]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Já pořád nevím, co v tomto konrétním příkladu - základního vzdělání - stát zakazuje?

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 13:57:14     Reagovat
  Autor: root - Root
  Titulek:[23]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Stat zakazuje, aby vzdelani probihalo zcela bez jeho patronatu. A to samozrejme je paternalismem.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 14:04:39     Reagovat
  Autor: M - Milan Slovak
  Titulek:[24]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Už to bylo v diskuzi někde výše. Ředitel školy povolí domácí vyučování ( nějaký takový se najde - školu si mužeme vybrat). No jedinou prudou je pak povinné pololetní přezkušování, což ale nevidím jako problém a mohlo by to dítě zvládnout právě proto, že nebude zatíženo každodenní školní docházkou. Myslím, že touto cestou se může unchooling alepoň ze startu vydat a v případě pozitivních výsledků si vybudovat důvěru, na které se otevře cesta pro povolení "čistokrevného" unschoolingu.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 14:10:41     Reagovat
  Autor: root - Root
  Titulek:[25]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Prvni zasah do soukromych prav je, ze nekdo vubec muze neco takoveho povolovat/zakazovat. Druhy zasah je to prezkusovani -- to pak znamena, ze skola (stat) ma pravo urcit, co presne se ma dite ucit. Dite statu nepatri, stat tedy nesmi mit nejmensi pravo ani na jedno z toho.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 14:19:41     Reagovat
  Autor: M - Milan Slovak
  Titulek:[26]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Neřeším co by mělo být, ale jak to je a hledám nejjednodušší cestu pro to, aby se věci začali alepoň trochu hýbat správným směrem.
  Vašich ( i mých) představ státu totiž asi skokově jen tak rychle nedosáhneme, ale je možné na mnoha úrovních toto dění začít postupně ovlivňovat.
  Takže řešit tady utopisticky jak by se nám to líbilo je asi stejně praktické jako bavit se o to, co bychom udělali s výhrou ve Sportce.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 13:07:57     Reagovat
  Autor: Arnold J Rimmer - Arnold J Rimmer
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling jako
  No ale vy jste to dokázal, ne? Jste přece osobnost výjimečná a schopná se prosadit i v tomto systému.

  Přesně tak, jak požadujeme.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 13:17:53     Reagovat
  Autor: CNNPRG - CNN
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling
  Já ne, já mám celostátní maturitu.:-)

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 13:21:23     Reagovat
  Autor: M - Milan Slovak
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschool
  Gratuluji, udělat takovou pakárnu má vypovídací hodnotu poměrně vysokou. Takže bych na tu maturu zas tak nenadával. To se člověk musí alespoň trochu snažit a prokázat schopnost se přizpůsobit. Zatímco o člověku, který je v 3tím ročníku na ČVUT lze říci, že k tomu všemu má ještě schopnost se nechat 2 roky řádně jebat.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 13:23:24     Reagovat
  Autor: Arnold J Rimmer - Arnold J Rimmer
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschool
  To je mi opravdu líto. Přeji Vám dostatek síly, abyste se s tímto handicapem dokázal vyrovnat.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 13:53:20     Reagovat
  Autor: CNNPRG - CNN
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unsc
  Díky za soustrast, taky lituju věcí, který jsem se místo toho nenaučil, kromě toho papíru mi byla/je znalost maturitních předmětů ku ničemu.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 13:18:58     Reagovat
  Autor: JJ - JJ
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling jako
  To je pořád "my vyžadujeme aby systém produkoval" takové či makové osobnosti.

  Mně jsou nějaké systémy a potřeby "nás" (či společnosti apod.) celkem ukradené. Jediné, co chci já, je aby se systém, stát a ostatní lidé nes..li do těch oblastí mého života, kde je nechci.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 13:20:45     Reagovat
  Autor: Jiri Kosarek - jirkosarek
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling
  Ámen

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 13:26:44     Reagovat
  Autor: M - Milan Slovak
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling
  Podepisuji a dodávám, že nestojím o to, aby se stát staral o vzdělání, stát vždy bude špatný hospodář, ale za současného nastavení západní evropy mi nepřide ani vhodné, aby bylo na základní vzdělání úplně rezignováno. Tak asi takhle - o vzdělání dítěte se mají starat rodiče, takže bych tu zodpovědnost nechal na nich. Kdyby stát nedával důchody, pak bude pro rodiče smrtelně důležité, aby se o ně jejich potomek ve stáří postaral, pak by se celá situace s přirozeným učením vyřešila přirozenou poptávkou.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 13:43:23     Reagovat
  Autor: root - Root
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschool
  Proc jsem si pri cteni tohoto prispevku vzpomnel na tohle?

  Já neříkám tak ani tak, ale na mý slova dojde,
  když někomu ujede vlak, tak se zaručeně projde.
  Hned se proto věšet není nutné,
  von se někdy ba i tesař utne.
  Já neříkám tak ani tak, vono je to všelijak.


   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 13:48:21     Reagovat
  Autor: M - Milan Slovak
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unsc
  Tak tak, není třeba se radikalizovat. Všechno má svůj vývoj. Na školství je práce hromada a existuje hromada alternativních výuk s měřitelným výsledkem.
  Stejně tak všechno se vším souvisí. Unschooling je v naší socialistické společnosti prostě nepoužitelný, ale zcela jistě to bude výborný systém pro společnost méně zparchantělou. Doufám, že taková společnost tu jednou bude.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 12:17:15     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling jako plošný systém NE
  Jiste, protoze prumerne inteligentni absolvent zakladky ma proti nedemotivovanemu a vsem temto oborum neznalemu sestnactiletemu cloveku naskok asi tak dva mesice, az pul roku (pokud dite melo velmi kvalitni ucitele svedstiny jiz na prvnim stupni zakladky, coz pochybuji).

  Zcela opomijim fakt, ze znalost fyziky a chemie je pozadavkem pro studium, nikoli vykon povolani zverolekare. Take opomijim, ze by dite naprosto kaslalo na cokoli jineho, coz je silne nepravdepodobne.

  K tematu "samouk, co se staral o zvirata a realne pro ne udelal opravdu hodne a za vlastni penize" viz Gerald Durrell a system, jak byl vzdelan.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 12:32:16     Reagovat
  Autor: M - Milan Slovak
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling jako plošný systém N
  Gerald Durrell je vyjjímečná osoba, nicméně první peníze si rozumně vydělal až ve 25ti letech vydáváním cestopisů, do té doby žil z dědictví. Takové štěstí průměrný člověk mít nebude.
  Stejně tak Durrell nebyl samouk, rodiče mu platili soukromé učitele, kteří se mu jen přizpůsobili, ale učili ho i to, co by se bez vedení neučil. Z těchto základů pak pokračoval ve vlastním bádání.
  Možná v roce 1950 nebylo nutné znát jako zvěrolékař základy fyziky a chemie, ale dnešní zvěrolékař ( mám pár kamárádů v tomto oboru) se bez znalosti těchto oborů neobejde, obvzlášť hodlá-li se zvěrolékař specializovat na výzkum.
  Tím náskokem půl roku jste si opravdu jistý?

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 12:48:09     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling jako plošný syst
  Penize zdedil v puberte a vyuzil je k tomu, aby podnikal expedici, ze ktere cerpal penize dal, tedy deditstvi investoval. Matka a bratr mu zkusili platit par ucitelu. Realne stravil "normalni vyukou" asi tolik casu, jako kdyby navstevoval beznou skolu po dobu jednoho roku.
  U uspesnych a po mem soudu velmi dobrych doktoru na lidi to neni nutne ani v roce 2012.
  Moc, ne, napriklad ja pobytem v Anglii po dobu 14 dnu ziskal naskok v gymnazialni anglictine na 3 roky dopredu. Za ctyri hodiny s clovekem, co rozumel fyzice, jsem si ujasnil latku, kterou jsem zameskal za osm mesicu. Ono to bude min.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 12:59:57     Reagovat
  Autor: M - Milan Slovak
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling jako plošný
  S jazykem souhlasím, němčinu jsem taky uměl jen proto, že jsem jezdil s kapelou do Německa a ne proto, že ji do mě na škole ládovali. Ale faktem je, že do Německa už jsem jezdil se základem němčiny. Tu fyzikální látku jste předpokládám taky až s nějakou elementární znalostí fyziky.
  Neříkám, že se nelze látku naučit rychleji než ve škole, jen říkám, že se nemohou takto doučovat plošně všichni. Nejen, že na to nebudou mít vlohy/ambice, ale nemusí na to mít ani prostředky. Myslím, že jakékoliv učení vyžaduje vedení vyučujícího - bez vysvětlení látky by pochopení a vstřebání nemuselo vůbec nastat.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 13:08:02     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling jako plo
  I bez zakladu jazyka se clovek uci rychle. Na to Svedsko by potreboval mesic, aby dohnal Svedstinu od ctvrte tridy zakladky a predbehl spoluzaky na stredni. Ano, nekomu to de pomalu. Ja ale v zahranici neotevrel hubu kvuli jedinemu ceskemu slovu.
  Nemel jsem zadnou elementarni znalost optiky, teorie relativity, ci dalsich podobnych veci. Ano, u jedne jedine veci (elektromagnetismus) jsem si byl vedom urcitych zakonitosti, ale stejne to vysvetloval od nuly.
  To je ovsem pouze strach z neznameho. Stejne jako strach z otevrenych prostor, nebo pavouku.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 13:27:51     Reagovat
  Autor: M - Milan Slovak
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling jako
  Ne každý na to ale má jako Vy nebo já.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 13:31:28     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling
  Nema ani na to, aby odjel pracovat do zahranici? Jako dusevne by nezvladl byt pryc od maminky,nebo delat na pokladne v obchode? Protoze tohle by naopak penize prineslo.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 13:42:20     Reagovat
  Autor: M - Milan Slovak
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschool
  Pro někoho je opravdu lehčí pobírat dávky. Nebo krást, nebo nebo nebo - není to zanedbatelný procento. A dneska tihle lidi umí alespoň číst a psát.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 14:33:02     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unsc
  Co je vyhoda, protoze...?

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 14:33:15     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:[20]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Coz...

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 14:49:45     Reagovat
  Autor: M - Milan Slovak
  Titulek:[21]Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
  Což je výhoda, protože si mohou vyplnit žádanku na sociální dávky, nebo v lochu přečíst jídelní lístek :-).
  Samozřejmě beru tyto schopnosti jako výhodu pro to, že se pak s tím člověkem dá něco udělat v rámci resocializace ( která ale nemá žádnou rozumnou úspěšnost :( )

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 17:08:29     Reagovat
  Autor: ! - iFos
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Unschooling jako plošný systém NE
  Netuším jakou máte zkušenost, ale základní škola do které já posílám svoje děti na prvním stupni učí hlavně tou hrou. Ve čtvrté třídě je postupně začínají vést i k zodpovědnosti, aby na druhém stupni již chápali i své povinnosti. Podle mne je to v pořádku, přestože občas s paní učitelkou ze čtvrté třídy nyní trošku bojujeme.

  Jinak co se týče mé osobní zkušenosti s (totalitním) vzdělávacím systémem, tak jedinou negativní zkušenost mám s povinnou četbou. Četl jsem vždy rád, hodně a s chutí. Zásadně jsem ovšem odmítal číst cokoli z povinné četby a jediná knížka (resp. knížky), které jsem z povinné četby v té době znal byl "Švejk" a to jen proto, že jsem ho četl (a to několikrát) dávno předtím, než jsem to měl jako povinnou četbu. Časem jsem zjistil, že v té povinné četbě byly velice dobré knihy, ale zjistil jsem to až poté, co odezněl můj odpor k povinné četbě a ty knihy jsem si přečetl dobrovolně.

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 20:38:37     Reagovat
  Autor: OC - ocs
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling jako plošný systém NE
  No, to, že (a) škola (b) cca desetileté haranty (c) postupně začíná vést k zodpovědnosti, to je medle velmi značně v nepořádku.

  Protože to má dělat rodina, a mnohem mnohem mnohem dříve.

  K té četbě, no, já zamlada přečtl vše, co rychle nevylezlo na strom, tedy v zásadě včetně té povinné četby. Nakolik si vzpomínám, většina toho nebyla špatná; něco byly srajdy, ale dalo se to. Akorát tedy Malého Bobše jsem nedočtl, to byla übersrajda. Že by v povinné četbě byl Švejk ale, to se mi nezdá; jsem si na 99.9 % jist, že nikoli. Zapamatoval bych si to -- některé Haškovy povídky mám docela rád, ale Švejka jsem, stejně jako toho Bobše, nikdy nedočetl, neb mne sere ukrutně, podobně (a zhruba z týchž příčin) jako Goodbody nebo Yossarian (jež jsem ale, na rozdíl od té Haškovy srajdy, dočtl celé).

   
  Komentář ze dne: 17.05.2012 23:06:40     Reagovat
  Autor: moussa - Janík
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling jako plošný systém NE
  pokud škola vede desetileté haranty k zodpovědnosti je to ještě dobré. Zažila jsem učitelku, která se pokoušela vést k zodpovědnosti mě, přesněji všechny rodiče. Požadovala abychom dětem večer připravili do tašky všechno potřebné na druhý den do školy, aby dětičky všechno měly s sebou. Obtěžovalo ji psát "zapomínání". Když jsem to jako známý kverulant odmítla, následovaly výhrůžky. Nic nezabralo, harant se zodpovědnosti dodnes nenaučil, ale snažila jsem se, tak snad jednou sklidím. :-(

  Bobeš se mi líbil (asi v těch deseti letech, dnes bych to číst nedokázala). Švejka jsem nedočetla nikdy a asi ani nedočtu.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 11:30:25     Reagovat
  Autor: M - Milan Slovak
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling jako plošný systém NE
  Dítě se nenaučí zodpovědnosti ve škole, alébrž ve vztahu k věcem, nebo lidem na kterých mu reálně záleží. V tomto byla učitelka mimo mísu - místo poznámek za zapomínání má rozdávat motivační odměny ( například jedničky, nebo hvězdičky) za nezapomínání.
  V přípravě do školy jsem nikdy nebyl zodpovědný - 2 dny před maturitou jsem ještě seděl v hospodě. A taky jsem dostudoval. Zodpovědnost přišla až mnohem později - až ve chvíli, kdy jsem svoje horké kaštany musel tahat z ohně sám a nikdo jiný mi nemohl pomoci.

  Bobše jsem dal jako malej, Švejka jedině zfilmovanýho.
  Raději Čapka a všechno od něj - to byla nejoptimálnější povinná četba.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 14:19:51     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling jako plošný systém NE
  Nejoptimalnejsi?

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 14:32:47     Reagovat
  Autor: M - Milan Slovak
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Unschooling jako plošný systém NE
  Pro mě nejoptimálnější - vzhledem k žánrovému rozsahu jsem se přes Čapka dočetl ke spoustě další autorů. Pro mě je Čapek jako brána k další literatuře.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 14:40:05     Reagovat
  Autor: Pius_Curus - LeMiserable
  Titulek:Again - grammar nazi
  Slovo nejoptimálnější jest renonc. Nic není optimálnější, než optimální. Dtto výraz ideální.


   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 14:50:02     Reagovat
  Autor: OC - ocs
  Titulek:Re: Again - grammar nazi
  Já z toho pleonasmu také mám silný dávivý reflex, ale určité velmi omezené opodstatnění mít bohužel asi může. Vizte celkem podrobný a nikoli nezajímavý rozbor např. zhruba v polovině tohoto článku:

  nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=8184

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 15:10:03     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:Re: Re: Again - grammar nazi
  To zni spis jako krecovita snaha o ohnuti reality smerek k lidske blbosti, neboli omluvu neznalosti lidske populace. Neco jako "nebudeme menit zarovku, prohlasime tmu za standart".

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 15:14:51     Reagovat
  Autor: OC - ocs
  Titulek:Re: Re: Re: Again - grammar nazi
  Standart? :)

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 19:25:51     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Again - grammar nazi
  No, vidis, jak blbnu. nejcasteji ulitnu v necem, co ma na zacatku s/z, protoze jsem si nikdy vsechny ty vyjimky nezapamatoval. Tohle beru, mea maxima culpa.

  Na druhou stranu, v deviti letech mi predpovedeli a napsali do nejakych papiru, po vysledcich testu, ze nikdy nebudu schopnej psat spravne aspon tak, abych dosahl na uroven slabeho podprumeru. Sice nejsem schopny precist si po sobe text tak, abych odhalil chyby, ale snazim se. Kdyby meli uplnou pravdu, bylo by to horsi.

  A stejne meme.yahoo.com/lu_simples_assim/p/okUHhsR/?.mo=1

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 15:20:49     Reagovat
  Autor: M - Milan Slovak
  Titulek:Re: Re: Re: Again - grammar nazi
  Co je na neznalosti - konrétně v použití slova nejoptimálnější - tak zásadního, že je nutné na to reagovat lidkou blbostí?

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 15:43:51     Reagovat
  Autor: OC - ocs
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Again - grammar nazi
  Tak hlavně to slovo je evidentně nesmysl, jaksi samo o sobě. Jistě, v jazyce mohou existovat nesmysly z historických důvodů, avšak jejich užívání pak je dáno naopak znalostí takové věci.

  Pokud soudný a inteligentní člověk slovo "nejoptimálnější" vůbec nezná, pak, naraziv na ně náhodou někde, hned vidí, že je nelogickým spojením dvou superlativů, a jako takové je podobně podezřelé a potenciálně nesmyslné, jako třeba "DVD disk". I buď je z opatrnosti nepoužívá vůbec, nebo si o něm něco nastuduje -- což je v době přístupu k Internetu práce asi tak na dvě minuty, netřeba ani chodit do knihovny a probírat se slovníky.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 15:49:15     Reagovat
  Autor: M - Milan Slovak
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Again - grammar nazi
  Přiznám se bez mučení, že mi ani nepřipadlo slovo nejoptimálnější jakkoliv divné. Prostě pocitově jsem nevnímal jakoukoliv nejistotu ( nadrozdíl od DVD disku). Proto jsem ani nikde neověřoval správnost. Po upozornění mi ta nuance dotekla, za to děkuji - jen bych kvůli tomu nečekal takový povyk.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 16:03:31     Reagovat
  Autor: OC - ocs
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Again - grammar nazi
  P.S.

  ... jen bych kvůli tomu nečekal takový povyk

  Vítejte na Internetu :) Pro úvod do problematiky doporučuji dohledat si a alespoň zběžně pročíst nedávnou diskusi na téma "bitevní" vs "bojové" :P

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 15:51:37     Reagovat
  Autor: M - Milan Slovak
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Again - grammar nazi
  Ono to bude asi také tím, že jsem nikdy pojem optimální nepovažoval za superlativ. Spíš než nejlepší jsem si pod tím slovem představoval slovo správné, nebo vyhovující. Nikoliv však nevíce vyhovující.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 16:01:11     Reagovat
  Autor: OC - ocs
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Again - grammar nazi
  I skladník má umět latinsky, aby si mohl přečíst Vergilia v originále!

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 16:04:05     Reagovat
  Autor: mimi - gh0st
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Again - grammar nazi
  Aby si mohl přečíst Vergilia v originále, nepotřebuje umět latinsky. To, že z toho bude mít kulový, je věc druhá... :-)

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 16:06:03     Reagovat
  Autor: M - Milan Slovak
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Again - grammar nazi
  Přesně tak to říká můj tchán, ale to je major ve výslužbě. Teď jsem proletěl pár serverů věnujících se slovům optimální a ideální a člověk by nevěřil, jaká bitva se tu bojuje :-)

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 14:53:49     Reagovat
  Autor: M - Milan Slovak
  Titulek:Re: Again - grammar nazi
  No tak, dovolte mi stupňovat jak se mi líbí. Pro mě je nejideálnější volit cestu nejoptimálnější. Ideálně pak volím cesty optimální.
  Jinak se omlouvám jestli jsem Vás urazil svou gramatikou. To víte - klasické školství - co " by jste" po mě chtěl, když jsem byl školou zdemotivován.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 14:56:44     Reagovat
  Autor: OC - ocs
  Titulek:Re: Re: Again - grammar nazi
  dovolte mi stupňovat jak se mi líbí. Pro mě je nejideálnější volit cestu nejoptimálnější

  Inu, psát můžete, těší-li Vás to, jako vepř; nikdo Vám to nebude a nemůže brát. Nicméně se pak také nedivte, že Vás za vepře budou skutečně považovat všichni ti, kdo Vás znají právě skrze Vaše příspěvky.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 15:04:54     Reagovat
  Autor: M - Milan Slovak
  Titulek:Re: Re: Re: Again - grammar nazi
  Pravda, s přirovnáním k vepři s Vámi nejsem vepři. Nakonec všichni ti, co mě znají zkze mé příspěvky mě zase neznají toliko, aby mohli soudit co jsem za člověka. A pokud se k tomuto soudu odhodlají na základě gramatických chyb a ne na základě obsahu příspěvků, pak si říkají také o hodnocení - člověk u kterého forma vítězí nad obsahem.
  A ano, těší mě to - jazyk se vyvíjí a neradno se držet zaběhnutých kolejí. Jisté odchylky od spávné gramatiky mohou dodávat sdělovanému tému i osobnější nádech. Ne vždy to musí být překládáno jako čirá prasárna. Tím nechci říci, že mé gramatické chyby jsou víceúčelové.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 16:03:38     Reagovat
  Autor: Praetorius Linguagius - XIV
  Titulek:Re: Again - grammar nazi
  Slovo nejoptimálnější jest renonc.
  Presne tak. Nejvyssi stupen je vyjadrovan predponou upaupa-, jak jsme se tu onehda mohli docist.
  Takze spravna verze je upaupaoptimalni.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 16:07:03     Reagovat
  Autor: mimi - gh0st
  Titulek:Re: Re: Again - grammar nazi
  To je něco jako "upe nejvíc nejlepšejší" nebo je to ještě vejš?

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 16:09:50     Reagovat
  Autor: Praetorian - XIV
  Titulek:Re: Re: Re: Again - grammar nazi
  Ťóplyj - óčeň ťóplyj - Maxim Gorkij.

  Vejš už by bylo jen upaupanejoptimálnější.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 16:16:48     Reagovat
  Autor: mimi - gh0st
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Again - grammar nazi
  Hned v tom mám mnohem víc jasněji :-)

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 16:10:18     Reagovat
  Autor: Arnold J Rimmer - Arnold J Rimmer
  Titulek:Re: Re: Re: Again - grammar nazi
  To je jakože nejvíc vau.

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 19:28:13     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:Re: Re: Re: Again - grammar nazi
  to se pise "nejlepčejší" a neni to vejs, ale vic cool, mozna upa nejcoolovaťejčejší

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 23:12:14     Reagovat
  Autor: mimi - mimi
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Again - grammar nazi
  Děkuji za opravu a vysvětlení. :-)

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 23:18:14     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Again - grammar nazi
  Rado se stalo, jak se tu jiz tyden probira, termity musi byt sjednoceny

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 23:21:51     Reagovat
  Autor: mimi - mimi
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Again - grammar nazi
  Klíďo pomůžu sjednocovat termity, ale nevim, co to znamená... :-)

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 23:27:08     Reagovat
  Autor: PM - petrmaly
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Again - grammar nazi
  To je jako "pri pouzivani cizich termitu hrozi rizoto fiakru".

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 23:31:13     Reagovat
  Autor: mimi - mimi
  Titulek:Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Again - grammar nazi
  Jak by řekl Homer: "Hmmm, ri-zo-to..."

   
  Komentář ze dne: 18.05.2012 16:11:04     Reagovat
  Autor: M - Milan Slovak
  Titulek:Re: Re: Again - grammar nazi
  Je nejevidentnější, že nejoptimálnějším způsobem gradace optimality je upaupaoptimální. Prý je latina nejmrtvější jazyk, tak ji vymyslíme nejideálněji v češtině.

  Komentář ze dne: 19.05.2012 22:00:46     Reagovat
  Autor: ygrk - Ygorek
  Titulek:Ale to přece funguje!
  Neškolink funguje a v praxi se některým skupinám lidí dobře osvědčuje.
  Byl jsem o jednom velmi časnému odpoledni jako nezávislý pozorovatel přítomen.
  Skupina "žáků" (omlouvám se za použití tradičního výrazu) se pilně učila bez přítomnosti jakéhokoliv dospělého učitele.
  V popředí šel začátečník, snad desetiletý. S nevšední zvídavostí zkoumal, zda některý z kolemstojících automobilů není možno otevřít bez nářadí, či zda je vybaven alarmem.
  Ostatní, viditelně starší, se věnovali povzbuzování začtečníka a rekognoskaci terénu.
  Ostaní kolemjdoucí patrně věděli, oč jde, a do "hodiny" (opět tradiční výraz, sorry) nezasahovali.
  Pokud by někoho zajímala lokalita, tedy byla to Nádražní ulice v Ostravě.

    Stránkovat

  TOPlist

  Web site powered by phpRS V kodu tohoto webu byly pouzity casti z phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.