D-FENS

  Hlavní menukulatý roh
 • Hlavní stránka
 • Statistiky
 • Personalizace
 • Kniha hostů
 • Autoři webu
 • Oldschool D-FENS
 • Chlívek

 •   FAQkulatý roh
 • Jak se stát autorem?

 •   Toplistkulatý roh  téma * Test: Autobazar Auto ESA
  Vydáno 22. 08. 2004 (72625 přečtení)

  Poněkud netradičně se nyní stane objektem testu nikoli auto, ale instituce, kde si ho s dostatečnou dávkou odvahy můžete koupit. Autobazar.

  Původně jsem měl namířeno do největšího hyperbazaru, totiž AAA Auto. Víceméně náhoda tomu chtěla, že jsem nakonec začal od Esa. Praha byla totiž nějak přiucpaná a v tom horku se mi další hodina v rozpáleném seatu s mentální klimatizací (můžete myslet na film Den poté) mi připadala jako neúnosná zátěž. Takže jsem reklamní ceduli firmy AutoESA uvítal. Slibovala kvalitní a prověřené vozy za nejlepší ceny a to je přesně to, co všichni chceme – nebo?

  Sám nemám na AutoEsa ty nejlepší reference (na tomto webu kromě informací o jednom obchodu realizovaném v AutoEsa najdete také můj článek o airbagu, jistě uznáte, že neumětel jako já odvedl solidní výkon), ale důležité je nedat na názory jiných a tvořit si vlastní názor. Nakráčel jsem tedy do prostor hyperbazaru. Na první pohled mě upoutala přítomnost asi sedmi individuí v žlutých košilích a černých kalhotách a absence zákazníků. Na ploše stálo asi 300 vozů přehledně rozdělených podle kategorií (kombi, luxusní, rodinná, diesely…). Bazar má dvě prodejní plochy, ta z druhé strany Europarku je určena pro užitkové vozy.

  Trochu jsem areál prošel, přičemž o mě nikdo díkybohu neprojevil zájem. Zastavil jsem se v sekci aut prodávaných s cenovým bonusem, ale žádné jsem pro test nezvolil, protože mi to připadlo nefér. Všechna do jednoho byla buď bouraná, nebo měla najeto víc než 180.000km. Zejména mě fascinovalo stříbrné Saxo za pohých 159.000 chechtáků, které bylo jaksi nakřivo a zjevně po masívní rekonstrukci přední části. V jiném smyslu slova mě zaujalo několikero sportovních a neobvyklých vozů, například Peugeot 406 Coupé V6, Peugeot 206 Cabrio, votuněný Renault Clio 2.0 16V a Ibiza CupRa 1.8T. Zvlášť tu poslední jsem si hodlal vybrat za předmět testu, protože jsem s Cuprou ještě nikdy neobcoval, ale stála na rampičce a nehodlal jsem ji nechávat sundavat. Vypadala pěkně a autobazar si jí taky nechával pěkně zaplatit. Výběr tedy byl víc než dostatečný, pro toho, kdo není příznivcem jedné značky a potřebuje nějaké auto, by AutoEsa bylo slibným místem.

  Každé auto má za sklem papírovou ceduli s jeho názvem, popisem, cenou, parametry a rozpisem splátek pro leasing. Parametry na tomto papíru uvedené mají charakter informace o výbavě podle TP a nesouvisí se stavem vozu, jak mi bylo vysvětleno. Prvotní informace je tedy také dostatečná.

  Hned kousek od CupRy stály vedle sebe dvě Opel Corsy poslední modelové řady, zelená a šedá metalíza. Byly obě na pohled velmi pěkné. Rozhodl jsem se pro šedou metalízu se čtyřválcem, která měla najeto nějakých 23.000 km a líbila se mi. Při zběžné obhlídce okem amatéra jsem zaznamenal, že na přední části auta někdo něco přestříkával (zbytky barvy na černých plastových dílech) a že jeden plastový podběh byl měněný. Na předních kolech byly použity pneumatiky CEAT, ačkoli Opel standardně montuje Goodyear. Pojal jsem tedy podezření na vůz nabouraný a s utočeným tachometrem, protože za nějakých 23.000km se přední gumy nesjedou, na corse už vůbec ne. Nicméně po karosářské stránce a bráno zvenčí byl vozíček slušně opravený, soudě podle šířky spár a jejich srovnání se zelenou corsou.

  Vyhledal jsem žlutou košili a požádal jej, aby s sebou přinesl klíče od vozidla, protokol o technickém stavu, velký TP a návrh smlouvy. U návrhu smlouvy jsme se poněkud zasekli, musel jsem mu objasnit, co to je a nač to nyní potřebuji. Finální dohoda vyzněla tak, že papíry si prohlédnu v kanceláři a auto na place, takže jsem přišel o možnost konfrontovat stav vozu se zápisem o technickém stavu, což vnímám jako nevýhodu. Zdůvodnění: To my tady jinak neděláme.

  Žlutá košile se dostavila k autu s klíčky a bez dokumentace a vyzvala mě, abych si ho prohlédl. Požádal jsem ho, aby mi k němu řekl, např. kolik mělo majitelů a zda bylo předtím poškozeno. To, co jsem se od něj pak dozvěděl, stálo na ceduli. Jiné údaje mi prodejce neposkytl a když jsem se znovu zeptal, tak mě vyzval ke zkušební jízdě, podle toho že prý poznám nejvíc. Připadal jsem si trochu manipulovaný.

  Výsledky mé amatérské prohlídky vozu byly následující:

  - automobil havarován zprava zepředu, zborcení chladičové stěny, destrukce podběhu. Zda byly ohnuté a rovnané nosné části, nedovedu posoudit.
  - vrchní díl chladičové stěny nový, není nalakovaný ani katoforeticky povrchovaný, jen základní plech. Fušařina.
  - na motoru prováděny různé demontáže (omačkané hlavy šroubů)
  - nesvítí kontrolka airbagu, pravděpodobně odpojená
  - svítí MIL lampa (upozornění, že vůz má jet do servisu)

  Poté jsem se odebral k prohlídce dokumentace, kde vyšlo najevo následující:

  - podle zápisu o technickém stavu: Netěsnost motoru, netěsnost převodovky, vadná světla, vůle v zavěšení všeho možného, opotřebené brzdy, chybí kód rádia, funkce airbagu nezjištěna. Celkový stav vozu klasifikován stupněm 3, tzn. vůz vyžaduje opravy k tomu, aby byl bezpečný. Nejhorší možný stav vozu je 4, 1 je vozidlo bez funkčních vad.
  - servisní knížka není, vzhledem k tomu, že auto bylo opraveno nejspíš mimo Opel, je její existence stejně již bezpředmětná
  - chybí velký TP, místo něj pouze xerokopie velkého TP, přiložen italský velký TP. Dle mého skromného názoru vůz s takovou dokumentací nelze přihlásit, má tedy navíc ještě právní vadu.
  - v tuzemské kopii TP je počet airbagů 1, v autě fyzicky počet funkčních airbagů 0, automobil neprojde STK. Teoreticky.
  - smlouva: Smlouva mezi kupujícím a autobazarem je zprostředkovatelská, tzn. autobazar figuruje jen jako subjekt pověřený zprostředkováním prodeje. Ve smlouvě explicitně stojí, že reklamace si kupující vyřizuje s prodávajícím, přičemž ale v té části smlouvy, kterou kupující dostane, není jméno ani adresa prodávajícího, auto je tedy minimálně bez dalších administrativních kroků nereklamovatelné! Tohle je skutečně pozoruhodné!
  - smlouva obsahuje několik gumových formulací. Zejména jsem byl zaujat větou, že je-li celkový technický stav vozidla hodnocen jiným stupněm než 1, je nutná kontrola nebo oprava příslušných skupin nebo podskupin, ale nikde tam nestojí, jak chápat slovo „příslušné“. Pokud se tím myslí veškeré skupiny a podskupiny, které podle protokolu nejsou v pořádku, pak vyžaduje oplík nejspíš celý znovu vyrobit.
  - informace od prodejce, že na auto se vztahuje jednoletá záruka, je vzhledem k výše uvedenému nepravdivá, prodávající nese z občanského zákoníka toliko odpovědnost za skryté vady na předmětu koupě existující v okamžiku prodeje a ty je nutno mu oznámit do jednoho roku od prodeje. V tomto odstavci není prodávajícím myšleno A-Esa s.r.o. jako provozovatel autobazaru AutoESA, ale ten, komu auto patří a jehož jméno neznám.

  Asi pochopíte, že jsem byl nasraný. Mrštil jsem papíry o stůl, k nulovému vzrušení krásné recepční, která asi byla zvyklá i na hustší zákazníky a dramatičtější scénky. Odešel jsem bez poděkování a taky v rozrušení zapomněl absolvovat zkušební jízdu. O tento poměrně stěžejní bod je tedy test ochuzen. Ostatně, kdybych na zkušební jízdě po shlédnutí tohoto všeho trval, musel bych se objednat k Chocholouškovi na přeléčení.

  Na cestu mě vyprovázelo vysílání z rozhlasu, které se opakuje jako kolovrátek a ujišťuje potenciální klienty, že všechny vozy jsou prověřené bla bla.

  Na druhou stranu je nutno dodat, že jsem si vybral shodou náhod auto, které bylo v autobazaru tzv. v komisi (= zprostředkovatelský prodej). 90% aut na ploše bylo autobazarem odkoupeno (pozná se to pravděpodobně podle toho, že číslo kupní smlouvy začíná na K, zatímco zprostředkovatelské na Z). U bazarem vlastněných aut je pravděpodobnost uplatnění odpovědnosti za skryté vady přece jen větší. Dále je chvályhodné, že se na verbální úrovni bazar nebránil prohlídce vozu v autorizovaném servisu, i když nevím, jaké překážky by vyvstaly, kdybych ji skutečně hodlal nechat provést.

  Nová Corsa 1.2-16V Essentia v základu stojí 307.900,-, s výbavou adekvátní prodávanému modelu pak asi 370.000,-, cena  260.000,- není tedy nijak výhodná, zvláště s ohledem na to, že oprava vozu do podoby takové, aby byl konformní s (autobazarem nepředloženým) technickým průkazem, představuje asi 50.000 Kč (airbag, řídící jednotka, kabeláž). Na takto (ne)opraveném autě se jistě najdou ještě další vady, které si vyžádají další investice. Prodejnost tohoto vozu v okamžiku, kdy vás omrzí, což bude pravděpodobně velice brzy, bude také sporná.

  Co k tomu všemu poznamenat?

  Corsu jsem si vybral zcela náhodně a přesto jsem natrefil na takovej šajsdrek. Kdybych chtěl postupovat tak, že si vyberu nějaký krám a pak autobazar zkritizuji za to, že prodává bouraný krámy, pak bych se soustředil na výše zmíněné čtyřstopé saxo a pocítil značné uspokojení. To by ale bylo příliš jednoduché. Auto jsem zvolil náhodně a takto zvoleného vozu natrefil na problémy, o kterých mi navíc nikdo ani slovem neřekl. To mě zarazilo a tento dojem nyní ve formě  varování předávám dál.

  Obchod s dovezenými nabouranými auty zajisté funguje stejně jako obchod s auty nedovezenými nenabouranými, pokud jsou dobře opravená, není mezi obojími rozdíl co do funkce ani co do životnosti, ale zákazník musí minulost auta bezpodmínečně znát. Corsa byla navíc na první pohled opravená nekvalitně a autobazar zde spekuloval s tím, že dřív nebo později přijde zákazník, který to nerozezná.

  Skutečnost, že pracovníci autobazaru dostatečně neinformují o stavu auta a informace o technickém stavu dostanete až při sepisování smlouvy, považuji za nesolidní a odrazující, řadící Auto Esa zcela mezi průměr bežných no-name bazarů. Neochota dát k dispozici záznam o technickém stavu za účelem jeho porovnání s fyzickým stavem vozidla přímo na ploše je manipulativní.

  Autobazar samozřejmě není automobilka a není jeho cílem, aby z jeho bran vyjížděla nová a bezvadná auta. Autobazar je instituce, kde se prodávají vozy starší a tudíž s vadami, ale někde je hranice. U hyperbazaru, který je pražské No.2 a ze všech stran ujišťuje o kvalitě nabízeného sortimentu, bych vozy, které by neprošly STK a mají neúplnou dokumentaci, nečekal.

  Zajímal mě i prodej automobilů v autobazaru na základě zprostředkovatelské smlouvy. Informoval jsem se u známého, který má s autobazarníky více zkušeností než já a zjistil, že doposud poměrně transparentní záležitosti kolem přímého a nepřímého zastoupení představují aplikovány na činnost autobazaru zcela zřejmé zádrhele, které umožňují takovou smlouvu považovat za neplatnou. Více zde. V tomto ohledu je třeba způsob práce největšího konkurenta AutoESA, totiž firmy AAA Auto Praha, považovat za korektnější směrem ke klientovi, protože nevyužívají popsané manipulace se smluvními typy.

  Situace je o to pikantnější, že vedení Auto ESA samo v médiích brojí proti dovozům nekvalitně opravených bouraných aut z ciziny, přitom ale samo na nich realizuje profit.

  Detail, který mi neunikl, představuje žlutá tečka o průměru asi 7mm nalepená v rohu na čelním skle všech prodávaných aut. Nálepka poměrně dobře drží. Takové označování aut generuje další otázky a pochybnosti.

  Dále mi v AutoESA vadí nepřiměřené množství zavádějících a klamných textů a sloganů. Autobazar například poskytuje na vozy jakési certifikáty, které si sám vystavuje. Nikde jsem se nedozvěděl, zda tímto osobitým způsobem certifikují 100% vozů, pokud certifikují i vozy prodáváné formou zprostředkování prodeje, zajímalo by mě, na jakém právním a odborném základě certifikují cizí majetek. Neustále někdo odněkud ujišťuje, že autobazar poskytuje na všechny vozy 100% záruku původu a stavu, ale nikde nenacházím informaci, zda se tato záruka vztahuje na veškeré vozy, jak je původ či kvalita zaručena (např. zda je možno vůz po nějakou dobu bezplatně vrátit) a vzhledem k výše napsanému považuji obojí za lež. Co je to vlastně 100% záruka? Mě by stačila obyčejná procentuálně nekvantifikovaná záruka, zato však právně jasně definovaná. Všechno jsou to než vágní tlachy, které vám jako zákazníkovi nejsou k ničemu dobré a pro vašeho advokáta jsou pak nepoužitelné.

  Nevím, jak moc je takový prodejce v AutoESA motivován prodat takový drek, jako byla tahle corsa. Celou dobu působil dojmem, že auto vlastně ani prodat nechce, že autíčko tam mají rádi a já jsem ten zlej, že ho chci odtud odvézt. Možná mu bylo od začátku jasné, že jsem nepřišel dělat obchod, resp. nejsem tím ideálním typem zákazníka pro takový byznys - ten správnej hejl, na kterého toto auto čeká. Dál si jako zákazník musím společně s Williamem Fosterem položit otázku, zda jsem v prostorách provozovny skutečně pánem. Teď pojďte sem, teď pojďte tam, měl byste jet na zkušební jízdu ... rozhodně jsem neměl pocit, že mám jako zákazník určující roli. Dále jsem zjistil, že provádět podobné investigativní akce v jednom je poměrně namáhavé, takže kdyby se někdo hodlal na dalším testu (tentokrát to budou áčka) se mnou spolupodílet, budu jedině rád.

  Kupovat cokoli komplexnějšího než plechový nočník v autobazaru ESA nemohu nikomu doporučit. Pokud by někdo přesto nemohl odolat, doporučuji se vyhýbat vozidlům prodávaným na základě zprostředkovatelské smlouvy, kde není prakticky možná účinná reklamace nebo vrácení auta.


  22.8.2004 D-FENS
   
   


  Související články:
  X-mas bazar job 2014 (04.01.2015)
  Jak Paperfert hledal zázrak za 60 tisíc (15.06.2014)
  AAAch Synku Synku (09.05.2014)
  Prodej auta do AAA na vlastní kůži (04.05.2014)
  Autobazarní zlodějna 2k14 edition (21.04.2014)
  Ojetá drahá auta (27.10.2013)
  carFSM 1.0: Jak nakoupit opravdu dobré auto za 15 minut (22.09.2013)
  Kupujeme ojetinu – rady, doporučení (28.07.2013)
  Kupujeme auto do 20 tisíc (26.05.2013)
  Průvodce koupí ojetého vozidla 2013+ (17.02.2013)
  Výběr ojetého auta - nejčastější chyby (13.01.2013)
  Prodej automobilu v praxi (13.01.2013)
  Ultimate bazar experience (02.12.2012)
  Checkujeme AAA checklist (12.08.2012)
  Vo Passátovi f tédéíčku (24.06.2012)
  Návštěva u triple A (05.02.2012)
  Jak panu Vopičkovi Ukrajinec americké auto prodal (09.10.2011)
  Koupě auta u AAA Auto (11.09.2011)
  Smutná diskárna v Auto Diskont (26.06.2011)
  Jak jsem prodával auto v AAA Auto (20.03.2011)
  Jak jsem kupoval auto (05.09.2010)
  Liposukce autobazarních zmrdů (17.05.2010)
  AAA Plzeň experience (18.04.2010)
  EKG pro cuore sportivo (01.02.2009)
  TripleA scouting report (13.01.2009)
  Transakce s panem prasetem (15.06.2008)
  Dopis (od) AAA (23.09.2007)
  Kotouče na Škopka (29.07.2007)
  Prodáváme u TripleA (16.04.2007)
  Příběh z bazaru (25.03.2007)
  Autobazary a smlouvy (23.04.2006)
  Akce Hokus Fokus I. (16.04.2006)
  Jak koloušek auta kupoval (19.03.2006)
  Jak jsem kupoval ojeté auto (znova) (29.01.2006)
  Jak jsem koupil ojeté Volvo (16.10.2005)
  Jak jsme kupovali Focuse (18.09.2005)
  Extra zážitek s extra autem (26.08.2005)
  Newspeak autobazarních zmrdů: Reloaded (31.10.2004)
  Newspeak autobazarních zmrdů (15.08.2004)

  [Akt. známka: 2,41] 1 2 3 4 5

  ( Celý článek | Autor: D-FENS | Komentářů: 77 | Informační e-mailVytisknout článek )

  TOPlist

  Web site powered by phpRS V kodu tohoto webu byly pouzity casti z phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.